Trwa ładowanie...

GPW ma prezesa. KNF wydała zgodę

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyraziła zgodę na powołanie Pawła Tamborskiego na prezesa GPW, podała Komisja.

GPW ma prezesa. KNF wydała zgodęŹródło: GPW
d36w5y4
d36w5y4

"KNF wyraziła zgodę na dokonanie zmiany w składzie zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW)
polegającej na powołaniu Pana Pawła Tamborskiego w skład zarządu GPW i powierzeniu mu funkcji Prezesa Zarządu. W postępowaniu administracyjnym KNF dołożyła wszelkich, nadzwyczajnych starań, aby w istniejącym stanie faktycznym wyjaśnić, czy Pan Paweł Tamborski spełnia wymogi określone w art. 25a ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi" - czytamy w komunikacie.

Za wyrażeniem zgody głosowali: Andrzej Jakubiak, Wojciech Kwaśniak, Witold Koziński i Jacek Męcina, natomiast Lesław Gajek wstrzymał się od głosu.

8 lipca Tamborski uzyskał zgodę Komisji Rozpatrująca Wnioski o Wyrażenie Zgody na Zatrudnienie Osób Które Pełniły Funkcje Publiczne (Komisja) na zatrudnienie na stanowisku prezesa GPW. Natomiast KNF omawiała jego kandydaturę na posiedzeniu we wtorek, 22 lipca, ale nie podjęła wówczas decyzji.

Tamborski został powołany na stanowisko prezesa uchwałą zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki 26 czerwca br. Uchwała wejdzie w życie z dniem uzyskania przez niego zgody Komisji oraz doręczenia GPW decyzji KNF w sprawie wyrażenia zgody na zmianę w składzie zarządu giełdy, jednakże nie wcześniej niż w dniu zatwierdzenia przez ZWZ sprawozdania finansowego spółki za rok 2013.

d36w5y4

Na początku czerwca premier przyjął dymisję Pawła Tamborskiego, podsekretarza stanu w MSP i z dniem 5 czerwca odwołał go ze stanowiska. Rezygnacja miała związek z planowanym zgłoszeniem kandydatury Pawła Tamborskiego na stanowisko prezesa warszawskiej giełdy.

Tamborski sprawował funkcję podsekretarza stanu MSP od 23 stycznia 2012 r. W czasie pracy w MSP realizował transakcje prywatyzacyjne prowadzone poprzez giełdę. Był odpowiedzialny, m.in. za pierwsze oferty publiczne: ZE PAK (największy debiut giełdowy w 2012 r.), PHN i Energi (największy debiut giełdowy w 2013 r.). Zajmował się także ofertami wtórnymi spółek, m.in.: PGE, PKO BP i Ciechu. Był współtwórcą udanej fuzji Zakładów Azotowych w Puławach z Zakładami Azotowymi w Tarnowie-Mościcach oraz współtwórcą programu Inwestycje Polskie.

Tamborski od lat jest związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company.W latach 2008-2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie, gdzie współkierował zespołem rynków kapitałowych i odpowiadał za operacje banku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 1999-2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną w Unicredit CA IB Poland.

Giełda Papierów Wartościowych prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na warszawskim parkiecie.

d36w5y4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36w5y4