Trwa ładowanie...
dthlgiw
30-01-2016 02:25

Grażyna Ancyparowicz wybrana do RPP (sylwetka)

Prof. Grażyna Maria Ancyparowicz, którą Sejm wybrał w nocy z piątku na sobotę w skład Rady Polityki Pieniężnej, jest ekonomistką, wykładowcą akademickim, członkinią Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP i publicystką, m.in. Telewizji Trwam i Radia Maryja.

dthlgiw
dthlgiw

Ancyparowicz jest warszawianką, urodzoną 22 stycznia 1948 r. w Szczecinie. W 1975 r. ukończyła studia na Wydziale Finansów i Statystyki Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa). W 1981 r. uzyskała doktorat, a w 1987 r. - stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w zagadnieniach makroekonomicznych, w tym szeroko pojętej problematyce finansów.

Jest autorką kilku podręczników, kilkuset artykułów, kilkudziesięciu raportów i ekspertyz. Za najważniejsze pozycje w swoim dorobku uważa wydany w 2010 r. raport pt. "Otwarte Fundusze Emerytalne w systemie zabezpieczenia społecznego" oraz opublikowaną właśnie monografię: "Od neoliberalizmu do neokolonializmu. Ćwierć wieku transformacji ustrojowej w Polsce".

Do 2011 r. działalność naukową łączyła z pracą w instytucjach rządowych, zajmując stanowiska dyrektora departamentu w Centralnym Urzędzie Planowania, a następnie w Głównym Urzędzie Statystycznym, gdzie pełniła m.in. funkcje dyrektora departamentów gospodarki światowej oraz finansów. W latach 1996-2002 pracowała w jednej z największych polskich korporacji finansowych, obserwując - jak podkreśla - od środka działanie takich organizacji. Odznaczona srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia dydaktyczne.

Jako nauczyciel akademicki pracowała w Europejskiej Uczelni Informatyczno-Ekonomicznej w Warszawie, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie była kierownikiem Zakładu Ekonomii i Organizacji, oraz Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W 2012 r. objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

dthlgiw

W 2014 r. została członkinią rady programowej Prawa i Sprawiedliwości, nie należy jednak do tej partii. W 2015 r. prezydent RP Andrzej Duda powołał ją w skład Narodowej Rady Rozwoju. Weszła również do rady naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego, spółki jawnej powiązanej z systemem polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK).

Prof. Ancyparowicz jest publicystką Telewizji Trwam i Radia Maryja. Prezentuje tam felietony poświęcone sprawom społeczno-ekonomicznym pod wspólnym tytułem "Myśląc Ojczyzna". Opowiada się za ideą interwencji socjalnej państwa jako narzędziem potrzebnej w Polsce stymulacji popytu. Przykładem takiej polityki jest - jak mówiła - program 500+. W swoich felietonach wskazywała na potrzebę "rozruszania polskiej gospodarki". "To nieprawda, że jest w ruinie, ale jest w stagnacji" - oceniła.

Pasją prof. Ancyparowicz jest opera, lubi polskie kino, jest też miłośniczką kotów.

dthlgiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dthlgiw