Trwa ładowanie...

Greckie być albo nie być

Kurs EUR/USD w dalszym ciągu znajduje się w konsolidacji. Po piątkowych dobrych danych z rynku pracy oraz sektora przemysłowego, eurodolar nie zdołał przebić ostatnich szczytów i nad ranem znów znajduje się poniżej poziomu 1,31. Kierunek notowań na dziś powinny wyznaczyć doniesienia z Grecji, która ma czas do 11:00 na wypracowanie porozumienia wewnątrz rządu w sprawie reform narzuconych przez tzw. trojkę.

Greckie być albo nie byćŹródło: TMS
d2q24jm

W strefie euro narasta frustracja i zniecierpliwienie postawą Grecji, której dziś upływa czas na wypracowanie porozumienia, w sprawie reform oszczędnościowych wymaganych przez trojkę. Przez weekend toczyły się negocjacje wewnątrz greckiego rządu dotyczące warunków na jakich Ateny otrzymają drugi pakiet pomocowy. Premier Lucas Papademos poinformował, że liderzy partii tworzących koalicję porozumieli się w sprawie wymaganych reform, jednak źródła z socjalistycznej partii PASOK donoszą, że wciąż nierozwiązane pozostają główne kwestie, wymagane przez trojkę (m. in. obniżenie płacy minimalnej o 25 proc.).

Dziś negocjacje będą kontynuowane, jednak z wciąż utrzymującym się brakiem porozumienia w sprawie najważniejszych kwestii ryzyko nie wypracowania kompromisu jest bardzo duże, a co za tym idzie drugi pakiet pomocowy stoi wciąż pod znakiem zapytania. W sytuacji nie uzyskania pomocy od instytucji międzynarodowych (UE, ECB, MFW), Grecji już w marcu grozi ogłoszenie niewypłacalności (na ten miesiąc przypada termin zapadalności znacznej części greckiego długu). Natomiast jeżeli Ateny spełnią wymagania trojki, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zostanie zwołane nieformalne spotkanie Eurogrupy w celu zatwierdzenia porozumienia. Z danych makroekonomicznych najważniejszym odczytem będzie dziś dynamika zamówień w przemyśle dla Niemiec w grudniu, a ponadto uwagę inwestorów może przykuć odczyt wartości indeksu Sentix, obrazującego oczekiwania wśród europejskich inwestorów. Dziś również Europejski Bank Centralny poda wartość skupu aktywów w ramach programu SMP w poprzednim tygodniu.

Złoty kontynuuje trend aprecjacyjny. Notowania EUR/PLN znajdują się obecnie przy poziomie 4,16, który z kolei pokrywa się z 61,8 procentowym zniesieniem Fibonacciego ruchu wzrostowego zapoczątkowanego w maju ubiegłego roku. Natomiast w stosunku do dolara notowania złotego znajdują się na poziomie listopadowego dołka- 3,16. Dla notowań polskiej waluty kluczowa będzie dziś „sprawa” grecka. Jeżeli Ateny porozumieją się w sprawie reform i zostaną one zaakceptowane przez trojkę, sentyment na rynku powinien się poprawić, a w ślad za tym złoty ma szanse na dalsze umocnienie. W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem w polskiej gospodarce będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i decyzja odnośnie stóp procentowych. RPP prawdopodobnie pozostawi koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie, jednak być może wypowie się na temat wpływu ostatniego wzrostu wartości polskiej waluty na politykę pieniężną.
Szymon Zajkowski
DM TMS Brokers S.A.

d2q24jm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q24jm