Trwa ładowanie...
Waluty

Grecko-włoska przecena złotego

Wzrost awersji do ryzyka, wywołany obawami przed pogłębieniem się kryzysu gospodarczego na peryferiach strefy euro, rykoszetem uderzył w złotego.
Share
Grecko-włoska przecena złotego
Źródło: X-Trade Brokers DM
dbygpqh

Podobnie jak spadek kursu EUR/USD w okolice psychologicznego poziomu 1,40 dolara. Polska waluta w poniedziałek mocno traci na wartości. O godzinie 10:02 kurs USD/PLN testował poziom 2,8125 zł, a EUR/PLN 3,9448 zł (po godzinie 14:00 kursy najważniejszych walut utrzymywały się na podobnym poziomie - przyp. red.). Poprzedni tydzień obie te pary kończyły odpowiednio na poziomach 2,7694 zł i 3,9226 zł.

KURSY WALUT ON-LINE

Piątkowa decyzja Fitch o obniżeniu ratingu Grecji do poziomu B+ z wcześniejszego BB+ oraz sobotnia decyzja S&P o obniżeniu perspektywy ratingu Włoch na poziomie A+ do negatywnej ze stabilnej, dodatkowo zwiększyły obawy o przyszłość krajów peryferyjnych strefy euro.

dbygpqh

Notowania USD/PLN (Kliknij, żeby powiększyć) Humorów inwestorów nie poprawia przegrana rządzących w Hiszpanii socjalistów w wyborach samorządowych, co wywołuje obawy o ujawnienie przez władze samorządowe potencjalnie ukrywanych do tej pory długów.

Cieniem na nastrojach kładą się również, opublikowane dziś rano, w większości rozczarowujące, wstępne wartości indeksów PMI opisujących sytuację w sektorze produkcyjnym i usługowym we Francji, Niemczech i całej strefie euro.

Do końca dnia sytuacja na rynkach globalny pozostanie podstawowym wyznacznikiem wahań polskiej waluty. Będzie to również jeden z kluczowych czynników decydujących o tym w jakich nastrojach inwestorzy będą kończyć cały tydzień. Zdecydowanie mniejszy wpływ na notowania będą natomiast miały, publikowane w najbliższą środę, kwietniowe dane o sprzedaży detalicznej (prognoza: 14,9% R/R) i stopie bezrobocia (prognoza: 12,6%) w Polsce.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

dbygpqh

Podziel się opinią

Share
dbygpqh
dbygpqh