Trwa ładowanie...
kryzys

Greenspan winny kryzysu

Słynny Fed, czyli Rezerwa Federalna, opoka amerykańskiego systemu finansowego, ponosi odpowiedzialność za wstrząsający dziś światem kryzys - pisze "Dziennik". W trakcie wyjątkowo upokarzającego przesłuchania w Kongresie Alan Greenspan, który przez 18 lat rządził niepodzielnie bankiem centralnym Stanów Zjednoczonych, powiedział wczoraj otwarcie: popełniłem błąd.

Share
Greenspan winny kryzysu
Źródło: AFP
d134lpm

Przez cztery godziny Greenspan wił się, popijał nerwowo wodę i ocierał pot z czoła. Aż w końcu dał za wygraną: _ Popełniłem błąd, zakładając, że banki we własnym interesie będą same zdolne chronić swoich udziałowców i swoje aktywa. Nie spodziewałem się znaczącego spadku cen domów, bo nigdy wcześniej to nie nastąpiło. Myliliśmy się w bardzo wielu przypadkach _.

Obecną sytuację na rynkach opisał tak: _ To jest finansowe tsunami, które zdarza się najwyżej raz na sto lat! _

d134lpm

Prezes Fed przez lata sprzeciwiał się wprowadzeniu ściślejszej kontroli nad rynkami finansowymi i utrzymywał na bezprecedensowo niskim poziomie stopy procentowe. Doprowadził w ten sposób do rozdęcia na niebywałą skalę bańki niespłacalnych kredytów mieszkaniowych. (...) _ Do dziś nie mogę zrozumieć, co się stało _ - mówił przygnębiony Greenspan.

To przyznanie się do błędów i bezradności przez byłego szefa Fed wywołało szok u zwykłych Amerykanów śledzących przed telewizorami jego przesłuchanie w Kongresie. Przez lata przyzwyczajano ich do myśli, że to właśnie polityce Greenspana zawdzięczają wzrost gospodarczy i dobrobyt.

Więcej w "Dzienniku"

d134lpm

Podziel się opinią

Share
d134lpm
d134lpm