Trwa ładowanie...

Handlowcy już zaczęli święta

Chociaż do Bożego Narodzenia pozostały prawie dwa miesiące, w sklepach i centrach handlowych już panuje świąteczna atmosfera. W tym roku dopadła ona handlowców rekordowo wcześnie. Pierwsze choinki, św. Mikołaje i bombki pojawiły się w sklepowych witrynach już 30 października!

Handlowcy już zaczęli świętaŹródło: Silesia City Center
d1de13x
d1de13x

Chociaż do Bożego Narodzenia pozostały prawie dwa miesiące, w sklepach i centrach handlowych już panuje świąteczna atmosfera. W tym roku dopadła ona handlowców rekordowo wcześnie. Pierwsze choinki, św. Mikołaje i bombki pojawiły się w sklepowych witrynach już 30 października!

Nowy świecki zwyczaj zdaje się jednak nie przeszkadzać Polakom, wręcz przeciwnie. 46 proc. nie ma nic przeciwko świątecznemu klimatowi w środku jesieni, dla 31 proc. jest on obojętny. - Polska dogoniła Niemcy, USA i Wielką Brytanię, w tych krajach 2-, a nawet 3-miesięczny rozbieg przed świętami jest już normą od wielu lat, u nas to wciąż nowy zwyczaj handlowców, ale już nie tak szokujący, jak jeszcze 5 lat temu – mówi Ewa Marcinek z Silesia City Center. Dowód – aż 21 proc. Polaków chętnie skorzystałoby już teraz ze świątecznych promocji.

Drobiazgi kupimy już w listopadzie

Chociaż mogą jeszcze dziwić świąteczne ozdoby na sklepowych półkach w sierpniu, to święta w listopadzie przestają zaskakiwać kupujących. Z roku na rok coraz więcej sklepów wychodzi przed świąteczny szereg i ogłasza Boże Narodzenie przed Świętem Niepodległości.

Prym wiodą duże dyskonty i hipermarkety - te ozdoby sprzedają nawet już od września. Wcześniejsze święta w tym roku mają także sieciowe sklepy z wyposażeniem wnętrz, książkami i kosmetykami.

d1de13x

Powód? Aż 38 proc. Polaków deklaruje, że pierwsze zakupy świąteczne zrobi jeszcze w listopadzie, to o 5 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z sondy zakupowej Silesia City Center. Po prezenty jednak w tym czasie wybierze się zaledwie 11 proc. z nas.

Trzy miesiące kupowania, kupowania, kupowania

- W listopadzie sklepy robią nam rozgrzewkę przed świątecznymi zakupami, pozwalają się zorientować w ofercie. W części sklepów już teraz pojawiają się pierwsze promocje, specjalne kolekcje, świąteczne zestawy. Prawdziwa gorączka zakupów zacznie się jednak dopiero po 1 grudnia, kiedy ruszymy do sklepów po prezenty na Mikołajki i święta – mówi Ewa Marcinek.

Jak szacują handlowcy w tym roku świąteczne zakupy będą trwały aż trzy miesiące. Rozpoczną je pierwsze promocje w listopadzie, a zakończą wyprzedaże, które tradycyjnie zaczynają się tuż po świętach i trwają do lutego.

- Przed nami 3 intensywne miesiące dla portfeli Polaków. Dla wielu sklepów są to najważniejsze miesiące w roku, generujące największe zyski, nic więc dziwnego, że wiele z nich z roku na rok decyduje się na wydłużenie atmosfery, która sprzyja kupowaniu – mówi Marcinek.

To natomiast, dla 43 proc. Polaków stało się już nowym, świątecznym zwyczajem, na stałe wpisując w przygotowania do Bożego Narodzenia. Nie znaczy to jednak, że zatraciły ono religijny charakter. Mimo pędu do sklepowych półek, aspekt duchowy ważny jest dla 93 proc. z nas.

Sondę zakupową Silesia City Center przeprowadzono na próbie 520 osób w wieku 18-60 lat, dniach 25-31 października 2013.

d1de13x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1de13x