Trwa ładowanie...

Handlujący na portalach aukcyjnych mają problem

Podatnik nie może twierdzić, że sprzedaje rzeczy osobiste, jeżeli w ciągu trzech lat dokonał ponad 1600 transakcji. O niedawnym orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Handlujący na portalach aukcyjnych mają problemŹródło: Fotolia
d2lngm5
d2lngm5

Podatnik nie może twierdzić, że sprzedaje rzeczy osobiste, jeżeli w ciągu trzech lat dokonał ponad 1600 transakcji. O orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy w gazecie, trzy sprawy dotyczyły kobiety, która sprzedawała odzież dla małych dzieci oraz zabawki za pośrednictwem portalu aukcyjnego. Przez trzy lata dokonała ponad 1600 transakcji. Oprócz ubranek i zabawek kobieta sprzedawała także odzież damską i męską. Nie zapłaciła podatku, ponieważ utrzymywała, że wszystkie sprzedawane przedmioty były jej prywatnymi rzeczami.

Urząd skarbowy stwierdził jednak, że sprzedaże te były dokonywane w ramach działalności gospodarczej i uznał, że nieopodatkowane zostało ponad 15 tysięcy złotych przychodu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Pełnomocnik kobiety zaskarżył tę decyzję. Oddaliła ją Izba Skarbowa w Łodzi. Takiego samego zdania był Wojewódzki Sad Administracyjny. Ich zdanie podzielił w końcu także Naczelny Sąd Administracyjny.

d2lngm5

Jak wyjaśnił sędzia Jan Rudowski w ustnym uzasadnieniu wyroku, liczba transakcji wskazuje na to, że podatniczka prowadziła działalność w sposób zorganizowany i ciągły. Nie była to więc działalność osobista - podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny. W takim wypadku organy kontroli skarbowej traktują podatnika jak niezarejestrowany podmiot gospodarczy.

Więcej na ten temat - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

d2lngm5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lngm5