Trwa ładowanie...
dqpu96j

Historycznie niskie stopy procentowe

W dniu wczorajszym Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła niemal wszystkich. Marcowe posiedzenie RPP zadecydowało o obniżce stóp procentowych o 50pb. Większość ekspertów spodziewała się wstrzymania cyklu obniżek lub obcięcia stóp o jedynie 25pb.

Share
dqpu96j

Popołudniowy komunikat Rady uzasadniał, że taka decyzja została podjęta na podstawie ostatnich odczytów makro, w szczególności PKB za IV kw. 2012 roku. Wskaźnik ten mówił o wyraźnym spowolnieniu gospodarczym, szczególnie w sektorze zatrudnienia. Dodatkowo w styczniu obserwowaliśmy wyhamowanie wzrostu inflacji (1,7% r/r), która kształtuje się poniżej celu inflacyjnego(2,5%). Obniżka stóp nie pozostała bez wpływu na polską walutę. Złoty wyraźnie osłabiał się wobec głównych walut. Było to szczególnie widoczne na parze USDPLN, która wybiła się z konsolidacji kształtowanej od kilku już dni. Wydaje się jednak, iż polski złoty tylko chwilowo zareagował na tą decyzje i już po samym komunikacie nasza waluta zaczęła odrabiać wcześniejsze spadki.

Ważne dane napłynęły zza oceanu. Raport ADP pozytywnie zaskoczył rynki i jego poziom 198 tyś nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym był znacznie powyżej prognozy (169 tyś). Po tej publikacji wyraźnie zyskiwał dolar, a para EURUSD straciła -0,65%. W dniu dzisiejszym eurodolar odreagowuje wczorajszy spadek, a ponadto rynki wyczekują decyzji odnośnie stóp procentowych w strefie euro i Wielkiej Brytanii. Inwestorzy spodziewają, jednak pozostawienia stóp na niezmienionych poziomach, 0,75% dla strefy euro i 0,5% dla Wlk. Brytanii. Mimo to w czasie odczytu możemy spodziewać się dużej zmienności na walutach. W Stanach Zjednoczonych nastąpi publikacja informacji dotyczącej liczby osób, które złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy w życiu. Prognoza wskazuje na 356 tyś nowych wniosków.

EURUSD

EURUSD na wykresie dziennym pozostaje w trendzie wzrostowym. Obecnie para odreagowuje wczorajsze spadki. Najbliższy opór wyznacza tenkan sen na poziomie 1,3141. Najbliższe wsparcie wyznacza ostatni dołek na poziomie 1,2964, które w dniu wczorajszym nie zostało pokonane.

dqpu96j

USDPLN

Na wykresie dziennym USDPLN pozostaje w trendzie wzrostowym. W dniu wczorajszym ponownie pojawił się techniczny sygnał kupna w postaci wybicia górą z chmury Ichimoku. Najbliższy opór wyznacza szczyt z grudnia 2012 roku na poziomie 3,2046. Najbliższe wsparcie wyznacza tenkan sen na poziomie 3,1548.

USDCAD

Na wykresie dziennym USDCAD pozostaje w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie stanowi tenkan sen na poziomie 1,0269. Najbliższy opór stanowi szczyt z czerwca 2012 roku na poziomie 1,0340.

AUDUSD

AUDUSD na wykresie dziennym pozostaje w trendzie spadkowym. Najbliższy opór stanowi kijun sen na poziomie 1,0285. Najbliższe wsparcie stanowi ostatni dołek na poziomie 1,0114.

Łukasz Ogórek
www.idmtrader.pl

dqpu96j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqpu96j
dqpu96j