Trwa ładowanie...
okna

Hossa wygląda przez okna i drzwi

Według przedstawicieli branży, Polska jest potęgą w meblach, będzie też w stolarce - informuje "Puls Biznesu".

Share
Hossa wygląda przez okna i drzwi
Źródło: WP.PL, Fot: Przemysław Jach
d19f9kx

W 2013 r. Polska wyprodukowała 11,7 mln sztuk okien i 7,6 mln par drzwi. To o 2 proc. mniej niż przed rokiem. Ale wedle prognoz to już koniec trwających od kilku lat spadków.

Według danych Centrum Analiz Branżowych (CAB), produkcja okien w 2014 r. skoczy o 6-8 proc., do nawet 12,6 mln sztuk, a drzwi - o 3-5 proc., do 8 mln sztuk.

d19f9kx

- Nasz kraj już stał się potęgą meblową i staje się nią w produkcji okien i drzwi. Zaczyna się ruch w budowlance, dzięki funduszom unijnym nasi producenci mają dobre maszyny - mówi Roman Andrzejak, wiceprezes giełdowego Pozbudu (Zobacz notowania spółki »).

Emocje studzi jednak Mikołaj Placek, prezes Oknoplastu Kraków. Według niego, szanse na zwyżki mają tylko duże firmy, które stać na wyjście za granicę. - W Polsce nie widać gwałtownego wzrostu popytu. Deweloperzy co prawda zaczynają budować więcej, ale budownictwo jednorodzinne stoi - uważa Mikołaj Placek.

Polskie firmy należą do grona największych eksporterów okien i drzwi w Europie. Choć w produkcji utrzymujemy się na 5. miejscu po Niemczech, Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii, to w sprzedaży za granicę ustępujemy tylko Niemcom.

d19f9kx

Podziel się opinią

Share
d19f9kx
d19f9kx