Trwa ładowanie...
pkb
07-05-2013 13:30

IBnGR: w 2013 r. PKB 1,2 proc.

Wzrost Produktu Krajowego Brutto wyniesie w tym roku 1,2 proc.; w 2014 roku należy spodziewać się przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 2,5 proc.- szacuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

IBnGR: w 2013 r. PKB 1,2 proc.Źródło: Jupiterimages
d3aifbg
d3aifbg

Według ekspertów Instytutu, pierwsza połowa tego roku będzie zdecydowanie słabsza pod względem koniunktury gospodarczej. Kwartalny wzrost PKB nie przekroczy 1 proc. W drugiej połowie roku analitycy IBnGR oczekują ożywienia w gospodarce. W trzecim kwartale tempo wzrostu - według ich prognoz - ma wynieść 1,5 proc., a w czwartym 1,9 proc.

Ich zdaniem przyspieszenie wzrostu gospodarczego w drugiej połowie roku będzie spowodowane wyraźnym wzrostem spożycia oraz poprawą dynamiki eksportu.

W opinii Instytutu w przyszłym roku koniunktura gospodarcza w Polsce będzie powoli się poprawiać, a tempo wzrostu PKB wyniesie 2,5 proc.

Z analizy IBnGR wynika, że słaba koniunktura będzie widoczna we wszystkich najważniejszych sektorach polskiej gospodarki. W 2013 roku wartość dodana w przemyśle zmniejszy się o 0,7 proc., dopiero w czwartym kwartale zacznie ona rosnąć.

d3aifbg

Ten rok ma być bardzo trudny dla budownictwa. Instytut prognozuje, że wartość dodana w tym sektorze zmniejszy się o 1,4 proc., a produkcja budowlano-montażowa spadnie o 3 proc. Odwrócenia tendencji spadkowej w tej branży należy spodziewać się dopiero w czwartym kwartale.

Zdecydowanie lepsza koniunktura czeka sektor usług rynkowych. Instytut spodziewa się, że wzrost wartości dodanej w tej branży wyniesie w tym roku 2,4 proc.

W przyszłym roku należy oczekiwać poprawy sytuacji zarówno w usługach, przemyśle, jak i budownictwie. Wartość dodana w tych sektorach wzrośnie odpowiednio o: 3,2 proc., o 1,9 proc. i o 2 proc.

Instytut szacuje, że tempo wzrostu popytu krajowego w br. wyniesie 0,5 proc, spożycie indywidualne wzrośnie o 1,2 proc., natomiast wartość nakładów brutto na środki trwałe zmniejszy się o 2,2 proc.

d3aifbg

Spadek inwestycji w polskiej gospodarce - według Instytutu - będzie wynikał z utrzymujących się słabych nastrojów przedsiębiorstw oraz z ograniczenia inwestycji infrastrukturalnych, finansowanych z pieniędzy publicznych. IBnGR podkreśliło, że ujemna dynamika inwestycji w tym roku będzie istotną barierą wzrostu gospodarczego w Polsce.

Z analizy Instytutu wynika, że w przyszłym roku nastąpi ożywienie popytu krajowego; wzrośnie on o 1,8 proc. Poprawa sytuacji na rynku pracy oraz lepsze nastroje w gospodarce przyczynią się - w jego ocenie - do dalszego wzrostu spożycia. Instytut szacuje, że wzrost spożycia indywidualnego w przyszłym roku wyniesie 2,6 proc., a nakładów brutto na środki trwałe 1,8 proc.

Instytut ocenił, że w latach 2013-2014 poważnym problemem polskiej gospodarki będzie trudna sytuacja na rynku pracy. W tym roku przeciętne zatrudnienie w gospodarce powinno wzrosnąć o 0,1 proc. a stopa rejestrowanego bezrobocia na koniec grudnia wynieść 14,1 proc.

d3aifbg

Zdaniem IBnGR, w przyszłym roku sytuacja na rynku pracy powinna się powoli poprawiać ze względu na nieco szybszy wzrost PKB w drugiej połowie tego roku. Eksperci szacują, że stopa bezrobocia na koniec grudnia przyszłego roku wyniesie 13,1 proc., a realne tempo wzrostu wynagrodzeń 1,7 proc. wobec 0,9 proc. w 2013 r.

W opinii Instytutu średnia inflacja w tym roku wyniesie 1,9 proc., a rok później 2,9 proc.

Z prognoz IBnGR wynika, że w tym roku tempo wzrostu eksportu w Polsce wyniesie 1 proc., a import zmniejszy się o 0,5 proc. W przyszłym roku należy spodziewać się wzrostu eksportu o 3,2 proc. oraz importu o 1,8 proc.

d3aifbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aifbg