Trwa ładowanie...

Ile kieszonkowego dostają dzieci?

Kieszonkowe daje swoim dzieciom 1/3 rodziców. Najczęściej są to kwoty nieprzekraczające 50 zł miesięcznie, co czwarty rodzic przeznacza na ten cel od 50 do 100 zł. Dzieci otrzymujące co miesiąc więcej niż 100 zł to rzadkość - tak hojnych jest tylko 17 proc. rodziców dających swoim pociechom kieszonkowe - podał Bank Handlowy.

Ile kieszonkowego dostają dzieci?Źródło: Fotolia, fot: Fotolia
dzmhfky
dzmhfky

Najlepszym sposobem, aby nauczyć najmłodszych zarządzania budżetem jest rozmowa o finansach. Jednak aż 49 proc. rodziców nie włącza swoich pociech w dyskusje na temat finansów, a zaledwie co piąty angażuje je w planowanie domowych wydatków. Jeszcze mniej rodziców (17 proc.) zachęca dziecko do odkładania pieniędzy, a tylko 7 proc. zakłada konto (lub subkonto) w banku - wynika z badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym.

"Jeśli chcemy, by nasze dzieci sprawnie zarządzały swoimi pieniędzmi w przyszłości, musimy uczyć je tego od najmłodszych lat. Od dziecka powinniśmy zaznajamiać je z podstawowymi mechanizmami finansowymi, powierzając im drobne kwoty lub zabierając na zakupy. Tymczasem z naszych badań wynika, że kieszonkowe daje swoim dzieciom 1/ 3 rodziców z grupy respondentów" - powiedział prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy Krzysztof Kaczmar, cytowany w komunikacie.

Dobrą nauką gospodarowania pieniędzmi i zachętą do oszczędzanie może być np. regularne wypłacanie kieszonkowego, nawet gdy jest to symboliczna kwota. Z badań Fundacji Kronenberga wynika jednak, że kieszonkowe daje swoim dzieciom jedynie 35 proc. rodziców. Z drugiej strony, aż 15 proc. respondentów deklaruje, że dziecko otrzymuje pieniądze na wszystko, czego potrzebuje bez konieczności przekazywania mu kieszonkowego. Według Fundacji, takie rozwiązanie nie tylko nie uczy zarządzania środkami, ale wręcz przeciwnie - prowadzi do wykształcania złych nawyków, np. nieumiejętności oszczędzania czy rozrzutności.

"Sumy wypłacanego dzieciom kieszonkowego bywają różne, najczęściej są to kwoty nieprzekraczające 50 zł (5 proc.), co czwarty rodzic przeznacza na ten cel od 50 do 100 zł. Dzieci otrzymujące co miesiąc więcej niż 100 zł to rzadkość - tak hojnych jest tylko 17 proc. rodziców dających swoim pociechom kieszonkowe" - czytamy w raporcie.

dzmhfky

Fundacja podkreśla, że wczesne wypracowanie nawyku odkładania nawet małych kwot pomoże osiągnąć sukces w świadomy planowaniu wydatków w dorosłym życiu.

"Warto uświadamiać dziecku, że ilość pieniędzy w naszym posiadaniu nie jest nieograniczona i pokazać, w jaki sposób planujemy wydatki jako rodzina. Zabierajmy nasze pociechy do sklepu, pokazujmy, jak porównujemy ceny, niech na tej podstawie uczą się racjonalnego podejścia do pieniędzy" - czytamy.

dzmhfky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzmhfky