Trwa ładowanie...

Ile zapłacisz za szkolną wyprawkę?

Już za kilka dni uczniowie powrócą do szkół. Jak co roku wydatki na szkolną wyprawkę uszczuplają, często dość znacznie, domowy budżet rodziców. Co gorsza z roku na rok te koszty są coraz wyższe.

Share
Ile zapłacisz za szkolną wyprawkę?
Źródło: Jupiterimages
d36tvzx

Najważniejszym wydatkiem rodziców szykujących dzieci do szkoły jest zakup podręczników. Zgodnie z przepisami nauczyciele muszą jeszcze przed wakacjami poinformować uczniów, z jakich podręczników będą się uczyć w następnej klasie.

Jak mówią sprzedawcy, trudno jednoznacznie podać ceny kompletów książek do danej klasy. Książki do III klasy gimnazjum mogą kosztować, w zależności od wydawnictwa i preferencji szkoły, od 200 do 350 zł. Od lat do najdroższych należą podręczniki do nauki języków obcych; jest też ich największy wybór.

W większych miastach w antykwariatach i małych sezonowych księgarenkach (często w zaadaptowanych samochodach dostawczych) można kupić podręczniki używane za 30-50 proc. ceny nowych. Rodzice zauważyli jednak, że nawet gdyby chcieli kupić wszystkie podręczniki używane to im by się nie udało.
_ Do każdej książki jest jeden lub dwa zeszyty ćwiczeń, które uczeń wypełnia w środku. Kosztują one prawie tyle samo, co książki. Komplet nowych podręczników: książek i ćwiczeń dla córki do VI klasy szkoły podstawowej kosztował mnie 350 zł. 150 zł zapłaciłam za same ćwiczenia _ - powiedziała jedna z mam.

d36tvzx

Ceny przyborów szkolnych są bardzo zróżnicowane. W zwykłych sklepach są często wyższe niż w supermarketach. _ Od kilku lat kupuję zeszyty w hipermarkecie. Tutaj jest dużo taniej, a muszę ich kupić kilkanaście _ - powiedziała spotkana na zakupach licealistka. _ Kiedyś te hipermarketowe zeszyty były takie sobie, teraz to się zmieniło. Jest bardzo duży wybór. Większość zeszytów jest bardzo ładna _ - dodała jej koleżanka.

Najtańsze plecaki oferowane w supermarketach kosztują niecałe 10 zł. Plecaki z wizerunkami postaci znanych z kreskówek i filmów od 20/30 zł w górę. Najtańsze tornistry kosztują około 30 zł. Za najdroższe plecaki i tornistry można zapłacić nawet 200 zł.

Prosty plastikowy piórnik kosztuje cztery złote, płócienny - od dwóch do kilkunastu złotych, twardy kopertowy z prostym wyposażeniem - od 10 do 30 zł. Za bardzo ładny, z bogatym wyposażeniem, trzeba zapłacić nawet 50 zł.

16-kartkowy zeszyt kosztuje kilkadziesiąt groszy (od 50 do 90), 32-kartkowy 1-1,50 zł. Zeszyty 60-, 80- i 96-kartkowe w miękkiej oprawie można kupić już od 60 gr, w twardej okładce - od 2 zł; średnio kosztują od 3 do 7 zł; bywają też za ponad 10 zł.

d36tvzx

Do szkoły potrzebne są też flamastry (2-20 zł), kredki ołówkowe (1-15 zł), kredki woskowe (1-12 zł), ołówek (0,50-3 zł), farby plakatowe (2,5-15 zł), farby akwarelowe (1,5-15 zł), temperówka (0,50-6 zł), papier kolorowy (0,50-5 zł), blok rysunkowy (0,50-5 zł), plastelina (2-6 zł).

Z badania przeprowadzonego przez CBOS w październiku ubiegłego roku (wyniki opublikowano jesienią) wynika, że na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego rodzice wydali średnio 940 zł (w 2007 r. kwota wynosiła 832 zł, w 2006 r. - 800 zł, w 2005 r. - 755 zł).

Rodziny mające jedno dziecko w wieku szkolnym wydały rok temu średnio 732 zł, rodziny z dwojgiem dzieci - 1053 zł, z trojgiem lub więcej - 1449 zł.

Z badania wynika, że 44 proc. wydatków związanych było zakupem podręczników, 31 proc. - ubrań szkolnych, a 19 proc. - przyborów szkolnych.

d36tvzx

Podziel się opinią

Share
d36tvzx
d36tvzx