Trwa ładowanie...
d1kbpru
szwajcaria

Imigracja z UE korzystna dla gospodarki

Porozumienie z UE o swobodnym przepływie osób umożliwiło Szwajcarii ponadprzeciętny wzrost gospodarczy i wzrost zatrudnienia - podkreślił w środę Boris Zuercher, szef dyrekcji ds. pracy w szwajcarskim sekretariacie stanu ds. gospodarki (SECO).
Share
Imigracja z UE korzystna dla gospodarki
Źródło: AFP, Fot: FABRICE COFFRINI
d1kbpru

Zwrócił uwagę, że wiąże się to z wysokimi kwalifikacjami większości imigrantów. Wskazał, że od 2002 roku liczba osób czynnych zawodowo wzrosła w Szwajcarii o 624 tys., z czego prawie połowę stanowią cudzoziemcy. Równocześnie wskaźnik bezrobocia utrzymał się na poprzednim poziomie.

Zuercher wskazał też, że mimo znacznego wzrostu liczby ludności zwiększyły się płace realne, a systemy ubezpieczeń społecznych skorzystały na składkach płaconych przez młodych ludzi.

W referendum z 9 lutego br. przyjęto poprawkę do szwajcarskiej konstytucji przywracającą limity wydawanych zezwoleń na pobyt stały dla cudzoziemców. Mają być one ustalane corocznie, zgodnie z potrzebami gospodarczymi Szwajcarii. Berno ma trzy lata na zdefiniowanie tych ograniczeń i stworzenie odpowiednich regulacji prawnych.

Kilka dni temu Szwajcaria formalnie zwróciła się do UE o nowelizację porozumienia o swobodnym przepływie osób. Renegocjację tego porozumienia Bruksela wyklucza.

d1kbpru

Podziel się opinią

Share
d1kbpru
d1kbpru