Trwa ładowanie...

Indeks ZEW lepszy niż oczekiwano

Dzisiaj w nocy zostały opublikowane generalnie lepsze niż oczekiwano dane z chińskiej gospodarki, które przyczyniły się do poprawy nastrojów podczas sesji azjatyckiej. W czwartym kwartale PKB wzrósł o 7,3% w ujęciu kwartalnym podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o 7,2%. W grudniu produkcja przemysłowa wzrosła o 7,9% rok do roku wobec wzrostu o 7,2% w poprzednim okresie i oczekiwanego wzrostu o 7,4%. Ponadto wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 11,9% i okazał się wyższy niż prognozy rynkowe na poziomie 11,7%.

Share
Indeks ZEW lepszy niż oczekiwano
Źródło: WP.PL
d2dcx49

Sytuacja na rynku walutowym pozostaje stabilna w oczekiwaniu na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z ankietą Reutera przeprowadzoną wśród traderów rynku pieniężnego EBC ogłosi w tym tygodniu program skupu obligacji. Na eurodolarze obserwujemy próbę wygenerowania korekty wzrostowej przed czwartkowym posiedzeniem.

Wsparciem dla euro mogą okazać się dane dotyczące indeksu ZEW z Niemiec. Wskaźnik nastrojów gospodarczych wzrósł bowiem w styczniu do poziomu 48,4 pkt. z 34,9 pkt. podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu do poziomu 40 pkt. Dodatkowo subindeks bieżącej sytuacji wzrósł w styczniu do 22,4 pkt. z 10 pkt. Lepszy niż konsensus rynkowy był także odczyt indeksu ZEW dla całej strefy euro, który wzrósł do poziomu 45,2 pkt. z 31,8 pkt. w grudniu. Pomimo lepszych danych nie ma silnej reakcji na euro. Należy pamiętać, że jedna publikacja nie zmieni negatywnego sentymentu utrzymującego się w stosunku do waluty europejskiej, która wciąż pozostaje w silnym trendzie spadkowym.

Z rynku krajowego warto zwrócić uwagę na dzisiejsze dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenie w grudniu. Od początku tego tygodnia złoty pozostaje pod lekka presją sprzedających. Dodatkowo złotemu nie pomagają raporty Goldman Sachs wskazujące na to, że Polska może być najbardziej narażona na negatywne skutki umocnienia CHF.

d2dcx49

EURUSD

Na eurodolarze obserwujemy próbę wygenerowania korekty wzrostowej. Na wykresie godzinowym EURUSD weszło w zakres chmury ichimoku, co jest sygnałem neutralnym. Para zbliża się do krótkoterminowego oporu w postaci maksimów lokalnych na poziomie 1,1640/50, gdzie również przebiega górne ograniczenie chmury ichimoku. Wyjście powyżej tego poziomu może rozszerzyć zakres obecnej korekty w rejon 1,1674, gdzie przebiega 50% zniesienie Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,1870. Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicy 1,1565.
[ EURUSD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

GBPUSD

Na GBPUSD została podjęta próba odreagowania. Para wybroniła wsparcie w postaci dołka lokalnego na poziomie 1,5033. Obecnie w skali H4 techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość ukształtowania się formacji podwójnego dna, której potwierdzeniem byłoby przełamanie szczytów lokalnych w rejonie 1,5266/68. Najbliższy opór w postaci 50-okresowej średniej znajduje się na poziome 1,5175.
[ GBPUSD

]( http://finanse.wp.pl/w1,GBP,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d2dcx49

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

| Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani Noble Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji, stanowiących rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów, lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym, lub jako podstawa do podejmowania działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez
NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania, lub zaniechania osób, lub podmiotów, korzystających z opracowania, ani za działania, lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) sa ryzykowne, ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający. |
| --- |

d2dcx49

Podziel się opinią

Share
d2dcx49
d2dcx49