Trwa ładowanie...
sesja

Indeksy PMI wsparły giełdy Europy

Miniony dzień przyniósł kontynuację wzrostów na Wall Street. Co prawda wczorajsza sesja w USA rozpoczęła się lekkimi spadkami indeksów za sprawą gorszego od prognoz odczytu z amerykańskiego rynku pracy, jednak w dalszej części dnia sentyment inwestorów uległ znacznej poprawie.

Share
Indeksy PMI wsparły giełdy Europy
Źródło: TMS Brokers
d38u3i3

Na koniec notowań indeks Dow Jones wzrósł o 0,8%,a S&P i Nasdaq zwyżkowały o około 1%. Giełda w USA zyskiwała trzeci dzień z rzędu na fali lepszego od oczekiwań odczytu indeksu Fed z Filadelfii oraz wczorajszych dobrych sesji w Azji i Europie. Wskaźnik aktywności gospodarczej w okręgu filadelfijskim (obejmującym stany: Pensylwania, New Jersey i Delaware) osiągnął wartość 4,2 pkt, wobec prognoz na poziomie -2 pkt. Podczas wczorajszej sesji najlepiej radził sobie sektor finansowy, gdyż część inwestorów uważa, że akcje tej grupy przedsiębiorstw są jeszcze niedowartościowane. Citigroup drożał o 8,5%, Bank of America o 2,3%, a JP Morgan zwyżkował o 2,4%. Walory AIG wystrzeliły w górę o ponad 21% po wypowiedzi prezesa Roberta Benmosch'a, że ubezpieczyciel będzie w stanie spłacić pożyczki zaciągnięte od rządu USA. Nie określił on jednak terminu, w jakim to nastąpi.

Wczorajszy optymizm na Wall Street nie zdeterminował jednak jednoznacznie sentymentu inwestycyjnego na giełdach azjatyckich. Tokijski Nikkei 225 tracił na wartości 1,4% za sprawą spadków sektora motoryzacyjnego. Toyota Motor taniała o prawie 3%, a Honda Motor o 4%, ponieważ inwestorzy spodziewają się spadku eksportu japońskich aut, spowodowanego końcem programu dofinansowania nowych samochodów przez amerykański rząd. Chiński Shanghai Composite natomiast zyskiwał 1,7% dzięki dobrym wynikom finansowym osiągniętym przez tamtejsze banki w drugim kwartale.

Sesja w Europie rozpoczęła się od spadków, jednak po dobrych odczytach indeksów PMI z Eurolandu dla sektora usług i przemysłu, indeksy wzrosły ponad poziomy obserwowane wczoraj na zamknięciu notowań. Około godziny 11.00 indeks DAX rósł o 0,16%, FTSE 250 o 0,28% a krajowy WIG drożał o 1,84%. Wskaźniki aktywności gospodarczej w sektorach usług i przemysłu Eurolandu wyniosły w sierpniu odpowiednio: 47,9 pkt i 49,5 pkt i były lepsze od oczekiwań. Dziś o 16.00 poznamy sprzedaż domów na rynku wtórnym w sierpniu w USA. O tej samej godzinie rozpocznie się również wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke na temat stanu amerykańskiej gospodarki.

Jarosław Pękala
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d38u3i3

Podziel się opinią

Share
d38u3i3
d38u3i3