Trwa ładowanie...
sport

Indywidualny trener piłki nożnej

Odkrywają młode talenty i szlifują już znalezione. Indywidualny trener piłki nożnej to profesja, którą coraz częściej zaczynamy spotykać na rodzimych boiskach

Share
Indywidualny trener piłki nożnej
d34qt37

W czasach, gdy pieniądz rządzi piłką możną, a wyniki nabierają coraz większego znaczenia, bardziej niż kiedykolwiek potrzebni są trenerzy. Nie chodzi jednak o zwykłych trenerów, których nazwiska przewijają się w mediach, gdy mowa o drużynach piłkarskich. W Polsce, na wzór krajów rozwiniętych piłkarsko, powstaje nowy zawód - indywidualny trener piłki nożnej.

Specjalny program

Zajęcia u indywidualnych trenerów piłkarskich od lat przestały być nowością za granicą. Są popularne, ponieważ w krótkim czasie pomagają zdobyć podstawowe szlify.

d34qt37

- Indywidualne zajęcia dla początkujących to doskonała okazja do rozpoczęcia kariery w 3 lub 4 lidze w Holandii. Program intensywnego treningu to możliwość zwiększenia umiejętności nawet w 7 dni, a następnie zaprezentowania umiejętności w podczas meczów testowych przed menedżerami - informuje na stronie soccerfuture.net Мickey Samargic, zajmujący się indywidualnymi treningami w Amsterdamie.

Dla osób zainteresowanych specjaliści przygotowują specjalny, intensywny program szkoleniowy. Zawsze „szyty na miarę” młodego zawodnika.

W mniejszych grupach

- Obecnie, jeśli chodzi o Lechię, to nabór zaczynamy w wieku 5-6 lat. Taka też jest tendencja ogólna - im wczesnej dzieci zaczną uprawiać jakąkolwiek formę ruchu, tym szybciej posiądą podstawowe umiejętności niezbędne do uprawiania sportu wyczynowo – mówi Michał Lewandowski, rzecznik prasowy Lechii Gdańsk. - Mowa tu o rozwoju ogólnym, niekoniecznie specjalistycznym, czyli typowo piłkarskim. Kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, szkolenie mogło zaczynać się nieco później, gdyż poziom wychowania fizycznego w szkołach stał na dużo wyższym pułapie niż obecnie. W tej chwili zakres zajęć wychowania fizycznego został znacznie ograniczony, co przekłada się na to, jakie dzieci i w jakim wieku trafiają do klubu sportowego oraz na jakim są poziomie rozwoju ogólnego rozwoju sportowego.

d34qt37

Nie trzeba nikogo przekonywać, że zawodnicy bardzo wcześnie powinni trenować technikę piłkarską. Właśnie w najmłodszym wieku wyrabia się odpowiednie umiejętności i nawyki. Jednak to indywidualny program treningowy, a nie ćwiczenia w dużych grupach, pozwalają im odpowiednio się rozwijać. Od kilku lat wdrażają go szkoleniowcy w opartym o wzorce holenderskie i hiszpańskie Polish Soccer Skills. To platforma szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży, która prowadzi projekty własne oraz realizuje projekty specjalne na zlecenie sponsorów.

W skrócie można powiedzieć, że szkoleniowcy młodym zawodnikom dają piłkarskie „korepetycje”. Jednak do tych dodatkowych lekcji potrzebni są nauczyciele - indywidualni trenerzy piłki nożnej.

Profil trenera

Podstawową zasadą PSS jest indywidualizacja szkolenia. Na czterech uczestników przypada jeden trener. Zajęcia prowadzone w małych, czteroosobowych grupach pozwalają skupić uwagę trenera na jednostkach. Chodzi o możliwość wyeliminowania każdego błędu i dostosowania treningu do indywidualnych umiejętności i możliwości zawodników. Trenerzy poprawiają indywidualne umiejętności techniczne zawodników, po to aby trenerzy w klubach mogli je wykorzystywać w pracy zespołowej. Nie ulega wątpliwości, że muszą mieć dobry kontakt z dziećmi, chcieć stale podnosić swoje kwalifikacje, potrafić motywować i pasjonować się piłką.

d34qt37

Od 2007 roku PSS organizuje letnie, zimowe i wiosenne obozy piłkarskie, na których szkolą się dzieci z całego kraju oraz z Czech, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Anglii, Niemiec, Holandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, Szwecji Brazylii i Australii. Natomiast w 2010 roku w 20 miastach w Polsce oraz dodatkowo w Hiszpanii i Grecji uruchomione zostały całoroczne szkolenie stacjonarne. System szkoleniowy wykorzystywany jest też w klubach partnerskich PSS.

Jak zostać indywidualnym trenerem

PSS uruchomiło kilkuetapowe szkolenia trenerów, które kończą się uzyskaniem licencji trenera Polish Soccer Skills. Trener licencjonowany przy specjalnym wsparciu ma możliwość prowadzenia treningów piłkarskich poznaną metodologią. Może to robić na własny rachunek. Kurs obejmuje 32 godziny wykładów z polskimi i zagranicznymi trenerami, psychologami, fizjologami oraz 120 godzin praktyki treningowej z dziećmi. W ramach podpisanych umów trenerzy Polish Soccer Skills mogą odbywać staże w hiszpańskich i holenderskich klubach.

Dzięki kursom, licencjonowanych trenerów prowadzących na własny rachunek „korepetycje piłkarskie” według metodologii PSS, wciąż przybywa. Prowadzą od 10 do 40 zawodników, co pozwala im zarobić od 500 do 2000 zł miesięcznie.

ml,JK, WP.PL

d34qt37

Podziel się opinią

Share
d34qt37
d34qt37