Trwa ładowanie...
d2uvfdw

Inflacja w XII przekroczy 3 proc. - MG

15.12. Warszawa (PAP) - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu mogą wzrosnąć powyżej 3 proc. rdr a w stosunku do listopada o 0,3 proc. - spodziewają się analitycy resortu...

Share
d2uvfdw

15.12. Warszawa (PAP) - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu mogą wzrosnąć powyżej 3 proc. rdr a w stosunku do listopada o 0,3 proc. - spodziewają się analitycy resortu gospodarki.

GUS podał we wtorek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2,7 proc. w stosunku do listopada 2009 roku, a w porównaniu z październikiem wzrosły o 0,1 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w listopadzie o 2,9 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc.

"Analitycy MG oczekują, że ceny w grudniu 2010 r. będą rosły w tempie wyższym od notowanego w listopadzie o ok. 0,3 proc. Głównym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się inflacji będzie znaczący wzrost cen paliw oraz osłabienie złotego obserwowane w ostatnim tygodniu listopada oraz w pierwszej połowie grudnia. W zbliżonym tempie będą rosnąć też ceny żywności" - napisano w komunikacie MG.

Według analityków MG w grudniu 2010 r. wskaźnik wzrostu cen w relacji do grudnia ub. roku przekroczy 3 proc.

"Największy wpływ na kształtowanie wskaźnika w listopadzie 2010 r., obok cen żywności, miał wzrost opłat związanych z mieszkaniem. Szybciej od ogólnego wskaźnika cen rosły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, a także ceny w restauracjach i hotelach. Spadły natomiast ceny w transporcie oraz rekreacji i kulturze" - dodano. (PAP)

map/ gor/

d2uvfdw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uvfdw
d2uvfdw