ycipk-am4hts
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
branża turystyczna

Iran chce zostać turystyczną mekką

Władze Iranu chcą, by do 2025 r. liczba turystów odwiedzających ich kraj wzrosła do 20 mln rocznie, a wartość krajowego sektora usług turystycznych sięgnęła 30 mld USD - wynika z wywiadu udzielonego agencji Associated Press przez irańskiego wiceprezydenta Masouda Soltanifara.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iran chce zostać turystyczną mekką
(Eastnews, Fot: PIOTR MATUSEWICZ / Eastnews)
ycipk-am4hts

Soltanifar, który kieruje jednocześnie rządową organizacją ds. dziedzictwa kulturowego i turystyki, powiedział, że Iran szykuje się na "turystyczne tsunami". W najbliższych dniach roponośny kraj, z którego po latach zdjęte zostaną zachodnie sankcje gospodarcze, ma przedstawić plan inwestycji w rodzimy sektor turystyki. Będzie on obejmował 1300 projektów mających podnieść atrakcyjność Iranu w oczach zagranicznych gości.

Dziedzinami, które najpilniej potrzebują usprawnienia są baza hotelowa i transport lotniczy. Jak wynika z oficjalnych rządowych danych, Iran dysponuje obecnie 1100 hotelami i pensjonatami, z których zaledwie 130 może poszczycić się statusem cztero- lub pięciogwiazdkowych. Teheran chce, by w ciągu najbliższych dziesięciu lat liczba tych ostatnich wzrosła do 400.

Z wyliczeń ekspertów wynika także, że Iran potrzebuje ponad 400 nowych samolotów pasażerskich. Spośród 250 maszyn będących w posiadaniu krajowych przewoźników, aż 100 jest obecnie uziemionych z powodu braku części zamiennych. Pozostałych 150 wymaga renowacji.

ycipk-am4hts

Jednocześnie rząd w Teheranie będzie pracował nad złagodzeniem polityki wizowej, by zachęcić zagranicznych turystów do odwiedzin. Z wypowiedzi Soltanifara wynika, że obywatelom 190 państw świata tuż po przylocie będą wydawane wizy uprawniające ich do pobytu na terytorium Iranu przez 30 dni, z możliwością przedłużenia o kolejnych 15 dni. Udogodnienia nie będą jednak dotyczyły obywateli Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, którzy będą musieli złożyć wniosek o wizę jeszcze przed przylotem do Iranu.

Zarówno w 2013, jak i w 2014 roku, liczba zagranicznych turystów, którzy odwiedzili Iran, była o 12 proc. większa w stosunku do roku poprzedzającego. W 2014 r. w celach turystycznych do Iranu przybyło ponad 5 mln gości z zagranicy, którzy wydali łącznie ok. 7,5 mld USD.

Iran może poszczycić się aż 19 obiektami turystycznymi wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-am4hts

ycipk-am4hts
ycipk-am4hts