Trwa ładowanie...

Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Zakupy przez Internet zyskują wśród Polaków coraz większą popularność. Fakt ten nie jest dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę zalety tego rodzaju transakcji.
Share
Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?
Źródło: Jupiterimages
d2vlmxm

Do kupujących przemawia przede wszystkim większy wybór towarów, oszczędność czasu, a w szczególności niższa cena w porównaniu do tej oferowanej przez tradycyjne punkty sprzedaży. Nie bez znaczenia jest również możliwość zwrotu nienaruszonego towaru wraz z dowodem zakupu, bez konieczności podawania powodu. Jeśli chodzi o sposób płatności, dużą popularnością w pewnych segmentach e-handlu cieszą się karty płatnicze, głównie dzięki możliwości kredytowania zakupu, jeśli dokonujemy płatności kartą z limitem kredytowym. Obecnie duża część artykułów RTV/AGD kupowana jest właśnie poprzez ten kanał.

Procedura płatności kartą jest bardzo prosta. Po wybraniu karty płatniczej jako formy płatności, zostajemy przekierowani na stronę centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego. Wpisywanie danych niezbędnych do przeprowadzenia transakcji będzie bezpieczne, jeśli korzystamy z protokołu transmisji danych SSL. Możemy go rozpoznać po ikonce zamkniętej kłódki widocznej na dolnej belce przeglądarki lub po przedrostku poprzedzającym adres internetowy "https://" („s” oznacza secure) zamiast "http://".

Po wpisaniu danych właściciela karty, wprowadzamy numer CVV2/CVC2 – trzy cyfrowy kod służący do dodatkowej weryfikacji transakcji kartowych. Kod widnieje, w zależności od rodzaju karty, na pasku podpisu na rewersie karty, zaraz po numerze karty lub na jego końcówce.

d2vlmxm

W przypadku korzystania z coraz bardziej popularnej technologii 3D Secure, użytkownik jest dodatkowo chroniony. Dzięki 3DS każda transakcja internetowa wykonana kartą musi być potwierdzona dodatkowym hasłem. Po wpisaniu informacji, takich jak imię, nazwisko, adres oraz danych karty płatniczej, kupujący przekierowywany jest do serwisu bankowości elektronicznej swojego banku, gdzie po zalogowaniu wprowadza hasło zabezpieczające transakcję. Proces autoryzacji transakcji zabezpieczonej protokołem 3DS, jak również transakcja bez tego zabezpieczenia odbywa się poza sklepem internetowym w którym dokonywaliśmy zakupu co daje posiadaczowi karty pewność, iż numer jego karty jest chroniony w sposób szczególny i znany jedynie firmie, która specjalizuje się w rozliczaniu transakcji prowadzonych przy pomocy kart.

Schemat działania tych systemów jest prosty, jednak aby zadziałał, należy stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Systemy bezpieczeństwa będą o tyle niezawodne, o ile nie popełnimy błędu korzystania z nich. Dlatego:
1. Bezpiecznie przechowujmy karty płatnicze.
2. Chrońmy dostęp do kodu identyfikacyjnego, numeru oraz terminu ważności karty.
3. Niezwłocznie zgłaszajmy utratę lub zniszczenie karty płatniczej.
4. Nie udostępniajmy nikomu karty płatniczej lub kodu identyfikacyjnego.
5. Dokonując zakupów w Internecie korzystajmy wyłącznie ze znanych i sprawdzonych witryn, gwarantujących bezpieczeństwo danych.
Dzięki korzystaniu z takich systemów jak Platnosci, kupujący uzyskuje dodatkowe zabezpieczenia. Oprócz wymienionych, przy korzystaniu z karty transakcja jest dodatkowo weryfikowana, co zwiększa bezpieczeństwo płacącego, jak również pozwala eliminować potencjalne transakcje wyłudzeniowe, chroniąc tym samym sprzedającego.

Maciej Szmigiel,
Manager Platnosci

d2vlmxm

Podziel się opinią

Share
d2vlmxm
d2vlmxm