Trwa ładowanie...
dvryaw6

Jak obniżyć inflację bazową?

Dla obniżenia inflacji bazowej netto
konieczne są jedna lub dwie podwyżki stóp procentowych - uważa
członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar.

Share
dvryaw6

_ Skuteczne wyhamowanie wzrostu inflacji bazowej, a następnie jej obniżenie mogłoby się dokonać dzięki jednej lub dwóm podwyżkom i lepiej, żeby zostały wprowadzone szybciej niż później _ - uważa Filar w rozmowie z Pulsem Biznesu.

Członek RPP uważa także, że poniedziałkowy odczyt danych GUS o wynagrodzeniach i zatrudnieniu, nie sygnalizuje żadnego znaczącego spowolnienia gospodarczego.

_ Jeżeli firmy miesięcznie tworzą 10 tys. miejsc pracy - co obecnie ma miejsce - i są w stanie z miesiąca na miesiąc podnosić wynagrodzenia, to znaczy, że cały czas mogą szybko się rozwijać. W II kwartale dynamika wzrostu gospodarczego była zbliżona do 5,5 proc., a następny kwartał nie powinien przynieść istotnego wyhamowania. To jest cały czas bardzo spokojne schodzenie w dół _- uważa Filar. _ Dane potwierdzają obawy RPP o stabilność cen, ponieważ nawet w najmniejszym stopniu nie pokazują złagodzenia napięć na rynku pracy _ - dodaje.

GUS podał w poniedziałek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2008 roku wyniosło 3.228,98 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 11,6 proc., a mdm wzrosło o 0,4 proc.

bg/ ana/

dvryaw6

Podziel się opinią

Share
dvryaw6
dvryaw6