Trwa ładowanie...
d2dgzdm

Jak skarbówka hoduje odsetki

Inspektorzy nie mają motywacji do szybkiego kończenia kontroli u podatników. Wiedzą, że odsetki za zwłokę i tak zostaną naliczone, i to za cały czas postępowania – choćby nawet trwało ono kilka lat - podaje "Rzeczpospolita".

Share
d2dgzdm

Nie ma już wojewódzkich kolegiów skarbowych, gdyż zostały zniesione. W spadku po nich jednak pozostał w ustawie o kontroli skarbowej przepis, który nie motywuje inspektorów do pracy, czyli sprawnego prowadzenia postępowań kontrolnych, bez niepotrzebnego ich przedłużania.

Wręcz przeciwnie – może on stanowić bodziec do przeciągania spraw na całe lata, aby do kasy państwa wpłynęły jak największe odsetki za zwłokę od ujawnianych nieprawidłowości podatkowych.

Chodzi o art. 31 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej, którego brzmienie zmieniła nowelizacja ustawy o utworzeniu wojewódzkich kolegiów skarbowych (DzU z 2003 r. nr 137, poz. 1302).

d2dgzdm

W efekcie od 1 września 2003 r. zaczęło obowiązywać prawo, które nie przewiduje możliwości nienaliczania odsetek za zwłokę w trakcie kontroli prowadzonych przez urzędy kontroli skarbowej (UKS).

To bardzo korzystne rozwiązanie dla inspektorów skarbówki, którzy tym samym nie mają żadnej motywacji do tego, aby szybko kończyć prowadzone kontrole. Stąd biorą się trwające latami (nawet po trzy – cztery lata) postępowania i odmowy przyjęcia zabezpieczenia na poczet zobowiązań, o które trwa spór podatnika z organami skarbowymi.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

d2dgzdm

Podziel się opinią

Share
d2dgzdm
d2dgzdm