Trwa ładowanie...
d2rhf03

Jaka płaca minimalna?

Rząd zaproponował, aby płaca minimalna w przyszłym roku została podniesiona do poziomu 1204 złotych. Związkowcy mówią, że to zbyt mało.
Share
d2rhf03

Związkowcy mówią z rozczarowaniu rządowa propozycja wysokości płacy minimalnej na przyszły rok. O jej wysokości debatowano na posiedzeniu Komisji Trójstronnej, gdzie o problemach społecznych rozmawiają przedstawiciele związków, rządu oraz organizacji pracodawców. Rząd zaproponował, aby płaca minimalna w przyszłym roku została podniesiona do poziomu 1204 złotych. Obecnie jest to kwota 1124 złotych brutto.

Przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek uznał, że przy obecnych podwyżkach cen żywności i innych artykułów rządowa propozycja stanowi dla jego związku "ogromne rozczarowanie".

Propozycjom gabinetu sprzeciwiają się również przedstawiciele Forum Związków Zawodowych i OPZZ. Szef tej centrali związkowej Jan Guz, mówił, że tak niska płaca minimalna spowoduje rozszerzenie się w Polsce biedy i ubóstwa.

d2rhf03

Natomiast minister Finansów Jacek Rostowski tłumaczył, że wyższa minimalne wynagrodzenie utrudniłoby zwalczanie bezrobocia. Jego zdaniem pracodawcy tworzyliby wówczas mniej miejsc pracy. Minister dodał, że bezrobocie w kraju jest bardzo zróżnicowane, a płaca minimalna zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego musi być jednakowa na całym obszarze Polski.

Propozycję rządu, by wysokość płacy minimalnej wynosiła 1204 złotych poparli przedstawiciele pracodawców.

Zobacz też:
GDZIE LECZYĆ SIĘ NA SERCE?
ZŁE CZASY DLA BUMELANTÓW

d2rhf03

Podziel się opinią

Share
d2rhf03
d2rhf03