Trwa ładowanie...
kryzys

Japonia: 36-procentowy spadek eksportu

Eksport, będący główną siłą napędową japońskiej gospodarki, spadł w sierpniu aż o 36 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - podało ministerstwo finansów Japonii.

Share
Japonia: 36-procentowy spadek eksportu
Źródło: AFP
d1w4k2l

W zeszłym miesiącu ogólna wartość japońskiego eksportu wyniosła 49 mld USD.

Jak wyjaśnił przedstawiciel resortu finansów Keisuke Kawanishi, Japonia sprzedaje towary głównie do takich kluczowych odbiorców jak USA czy kraje Azji, gdzie w ostatnich miesiącach w związku z kryzysem gospodarczym zasadniczo spadł popyt.

d1w4k2l

Najpoważniejszy spadek nastąpił w branży motoryzacyjnej - w sierpniu liczba sprzedanych za granicę samochodów spadła o ponad 50 procent.

W tym czasie eksport japońskich produktów hutniczych zmniejszył się o 43,3 procent, natomiast aż o 59,9 procent zmniejszyła się sprzedaż japońskich lekkich produktów naftowych, co w Tokio wiąże się z sytuacją na rynku w Chinach i Wietnamie.

Japoński eksport do USA spadł o 34,4 procent, w tym eksport produktów hutniczych aż o 82,2 procent. O 30,6 procent spadła wartość japońskich towarów, eksportowanych do krajów Azji i o 45,6 procent towarów przeznaczonych na rynki Unii Europejskiej - podano w czwartek w Tokio.

d1w4k2l

Podziel się opinią

Share
d1w4k2l
d1w4k2l