Trwa ładowanie...

Jeden podpis pod wspólnym zeznaniem

Małżonkom łatwiej w tym roku się razem rozliczyć. Wystarczy, że tylko jedno podpisze się na deklaracji. Problem będzie, gdy drugie zakwestionuje zeznanie.
Share
Jeden podpis pod wspólnym zeznaniem
Źródło: Jupiterimages
d21vtqk

Osoby, które chcą się wspólnie rozliczyć, mają w tym roku mniej formalności do załatwienia. Warunkiem łącznego opodatkowania nie jest już bowiem podpisanie zeznania przez męża i żonę. Niekiedy były z tym kłopoty, np. wówczas, gdy druga połowa przebywała za granicą (a fałszowanie podpisu jest karane).

Teraz wystarczy jeden podpis. Ale nie ma róży bez kolców. – Mąż był w szpitalu, złożyłam więc wspólne zeznanie także w jego imieniu. Teraz się okazuje, że się na to nie zgadza. Co mam zrobić? – pyta czytelniczka.

Z obowiązujących od 1 stycznia przepisów wynika, że podpisanie zeznania przez jednego z małżonków jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, iż jest on do tego upoważniony.

d21vtqk

Trudno mu będzie jednak to udowodnić, jeśli druga strona kwestionuje takie uprawnienie. – Kłopot będzie, gdy wspólne zeznanie jest nierzetelne – mówi Daniel Siedacz, radca prawny z kancelarii Bieluk i Partnerzy. – Małżonek, który nic o nim nie wiedział, nie powinien odpowiadać. Fiskusowi ciężko będzie jednak rozstrzygnąć, kto mówi prawdę.

– Dużo zależy od tego, czy drugi małżonek samodzielnie złożył zeznanie – mówi Gerard Dźwigała, radca prawny w kancelarii Dźwigała, Ratajczak & Wspólnicy. – Jeśli nie, to trudno mu będzie przekonać urząd, że nie upoważnił żony czy męża do podpisania wspólnego rozliczenia.

– Brak indywidualnego zeznania albo korekty wspólnego do końca terminu rozliczenia (w tym roku 2 maja) powoduje, że urząd ma prawo przyjąć, iż oświadczenie o łącznym opodatkowaniu jest skuteczne – dodaje Dźwigała. – Nie można więc będzie po kilku miesiącach zmienić formy opodatkowania na samodzielne. Jeśli małżonkowie nie mogą się teraz dogadać co do sposobu rozliczenia, powinni złożyć korektę do 2 maja.

– Gdy jednak się okaże, że ktoś oddał wspólne zeznanie bez zgody małżonka, urząd skarbowy powinien złożyć doniesienie do prokuratury – ostrzega Siedacz. – Deklarację z jednym podpisem składa się bowiem pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Przemysław Wojtasik

d21vtqk

Podziel się opinią

Share
d21vtqk
d21vtqk