Trwa ładowanie...
d1nmyp0

Jeden procent problemów

2,5 tys. fundacji skreślono z listy tych, na które można przekazać 1 proc. podatku - informuje "Życie Warszawy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeden procent problemów
(Jupiterimages)
d1nmyp0

Organizacjom tym widmo upadku zajrzało w oczy, bo nie znalazły się na opublikowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej liście podmiotów, na które w tym roku będzie można odpisać pieniądze z podatku. To 25 proc. wszystkich, które posiadają status organizacji pożytku publicznego (OPP).

Zamieszanie jest spowodowane zmianą przepisów. 12 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Organizacje posiadające status OPP zawsze były zobowiązane do przesłania do ministerstwa sprawozdań ze swojej działalności (merytorycznego i finansowego), jednak dopiero teraz wprowadzono karę za niedopełnienie tego obowiązku.

Skreślono więc z listy te organizacje, które - zdaniem resortu - nie dokonały tego obowiązku. Na liście nie znalazły się też te organizacje, które złożyły sprawozdania po czasie lub niekompletne.

d1nmyp0

Nie wiadomo też, co stanie się z naszymi pieniędzmi (w ubiegłym roku przekazaliśmy na ten cel ponad 357 mln zł), jeśli w zeznaniu podatkowym wskażemy stowarzyszenie, które wypadło z listy. Ministerstwo Finansów nie wydało jeszcze odpowiednich wytycznych. Dlatego przed wypełnieniem PIT trzeba sprawdzić wykaz organizacji zamieszczony na stronie MPiPS. Zwłaszcza, że 600 organizacji się jeszcze odwołuje.

d1nmyp0

Podziel się opinią

Share
d1nmyp0
d1nmyp0