Trwa ładowanie...

Jedna deklaracja, dwie stawki

Zbliża się termin złożenia pierwszej po podwyżce stawek deklaracji VAT-7. Minister finansów dopasował jej wzór do zmian, przy wypełnianiu formularza mogą się jednak pojawić problemy. Część sprzedaży zostanie bowiem wykazana w rozliczeniu za styczeń, mimo że będzie opodatkowana starą stawką VAT.

Share
Jedna deklaracja, dwie stawki
Źródło: Jupiterimages
d1yu950

Styczniowe faktury ze starym VAT

– W deklaracji za styczeń znajdzie się najwięcej transakcji opodatkowanych różnymi stawkami – mówi Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii KNDP.

– Załóżmy, że firma sprzedała towar 30 grudnia, a fakturę wystawiła 3 stycznia (zgodnie z przepisami ma na to siedem dni). Obowiązek podatkowy powstaje w styczniu, transakcja powinna więc być wykazana w rozliczeniu za ten miesiąc. Tyle że ze stawką grudniową.

d1yu950

– Podobnie będzie z usługami wykonanymi w grudniu, a fakturowanymi w styczniu – tłumaczy Izabela Błońska, doradca podatkowy w Ernst & Young. – Weźmy za przykład usługi rozliczane miesięcznie (tzw. ciągłe). Jeśli faktura za grudzień została wystawiona w tym roku, transakcja będzie wykazana w styczniowej deklaracji, ale ze starą stawką VAT. Obowiązek podatkowy w takiej sytuacji powstaje bowiem w momencie wystawienia faktury, jednak o właściwej stawce decyduje moment wykonania usługi, a za taki uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego, czyli 31 grudnia.

– Jeśli zaś wykonawca jest tzw. małym podatnikiem, rozlicza się metodą kasową i wystawił fakturę za usługę w grudniu (ze starą stawką), a kontrahent zapłacił za nią w styczniu, to też wykaże ją w tegorocznej deklaracji – dodaje ekspertka. – Obowiązek podatkowy powstaje bowiem dopiero w momencie otrzymania zapłaty.

– Podatnicy muszą więc szczególnie uważać przy sporządzaniu deklaracji – uprzedza Andrzej Nikończyk.

– Stosując jedną stawkę, łatwo sprawdzić poprawność wyliczenia, mnożymy bowiem przez nią podstawę opodatkowania. W deklaracji styczniowej nie da się już tego tak łatwo zweryfikować. Nie zrobią tego też urzędnicy skarbowi, niewykluczone więc, że będą wzywać podatników do złożenia dodatkowych wyjaśnień.

d1yu950

Poprzedni wzór przez pół roku

Nowy wzór deklaracji został wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów z 22 grudnia 2010 r.

Wynika z niego, że stare formularze można stosować jeszcze przez pół roku.

– W dotychczasowych deklaracjach są wpisane tylko poprzednie stawki, ale podatnik powinien wykazywać w nich również transakcje opodatkowane wyższym VAT – mówi Izabela Błońska. – Na starych formularzach nie mogą jednak rozliczać się przedsiębiorcy dokonujący dostawy towarów oraz świadczący i nabywający usługi, dla których podatnikiem jest nabywca np. importujący usługi.

Przypomnijmy, że deklarację VAT-7 składamy do 25 lutego. Chyba że rozliczamy się co kwartał. Wtedy pierwszą po zmianach deklarację trzeba przesłać do urzędu do

25 kwietnia (w tym roku do 26 kwietnia, bo termin przypada w święto).

Przemysław Wojtasik

d1yu950

Podziel się opinią

Share
d1yu950
d1yu950