Trwa ładowanie...
d49derz

Jen mocny, dolar słaby

Wczorajsze podniesienie perspektywy ratingu USA przez agencję Standard&Poor’s nie wpłynęło istotnie na wycenę amerykańskiego dolara. Wzrost wartości tej waluty jest bowiem obecnie hamowany przez oczekiwania utrzymania przez amerykańską Rezerwę Federalną dotychczasowej skali programu luzowania ilościowego. To zaś wywiera presję na obniżanie wartości dolara.
Share
Jen mocny, dolar słaby
Źródło: DM BOŚ
d49derz

Eurodolar wyraźne powyżej 1,32

Brak entuzjazmu inwestorów po informacji agencji S&P był wczoraj widoczny m.in. na wykresie US Dollar Index. Wskaźnik ten zanotował symboliczny spadek – o 0,01%. Tym samym na wykresie indeksu dolara póki co broni się techniczne wsparcie w okolicach 81,00-81,50 pkt.

Nie jest wykluczone, że niedźwiedzie spróbują pokonać ten poziom jeszcze raz. Dolar bowiem wciąż pozostaje słaby względem euro. Wczoraj kurs EUR/USD wzrósł do okolic 1,3260 i dzisiaj rano utrzymuje się w tym rejonie. Raczej nie wynika to z danych fundamentalnych – wczoraj do optymizmu w strefie euro mogły skłaniać jedynie dobre dane dotyczące francuskiej produkcji przemysłowej, jednak pozostałe ważne odczyty z eurolandu były gorsze od oczekiwań (indeks Sentix, PKB i produkcja przemysłowa Włoch).

d49derz

Strona popytowa na rynku eurodolara jest więc obecnie wspierana sytuacją techniczną na wykresie tej pary walutowej. Poziom 1,32 wytrzymał jako techniczne wsparcie, które wczoraj stanowiło bazę do odbicia kursu w górę.

Scenariusz dalszych wzrostów notowań eurodolara może się nie spełnić w przypadku ewentualnego podsycania przez Fed spekulacji dotyczących stopniowego wycofywania się z QE3. W tym tygodniu praktycznie dopiero czwartek i piątek przyniosą pretekst do poruszenia z powrotem tego tematu, bowiem pod koniec tygodnia mają pojawić się ważne dane z USA, dotyczące sprzedaży detalicznej, wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i produkcji przemysłowej.

"Abenomika" działa

Tymczasem dzisiaj w nocy uwaga inwestorów przeniosła się do Japonii, gdzie swoje czerwcowe posiedzenie zakończył BoJ. Zgodnie z oczekiwaniami, bank centralny Japonii pozostawił na niezmienionym poziomie główne parametry tamtejszej polityki monetarnej.

d49derz

Dalsze intensywne luzowanie ilościowe będzie więc kontynuowane. Bank jednak nieco złagodził swoją retorykę, co przyczyniło się do umocnienia japońskiego jena. USD/JPY dzisiaj rano nieco oddalił się od poziomu 100 pkt., którego ponownego pokonania obawiano się jeszcze wczoraj.

Jednocześnie BoJ wskazał na polepszenie kondycji japońskiej gospodarki, podnosząc swoje prognozy dla produkcji przemysłowej i eksportu. To również pozytywnie wpłynęło na wartość jena. Obecnie najbliższym poziomem wsparcia dla kursu USD/JPY są okolice 96,50-97,00, a kolejne bariery dla niedźwiedzi to rejony 94,50 i 93,00.

Chociaż dolar jest obecnie relatywnie słaby, trudno oczekiwać znaczącego spadku kursu USD/JPY, zwłaszcza biorąc pod uwagę retoryki banków centralnych obu państw. BoJ podtrzymuje deklarację intensywnego luzowania ilościowego, podczas gdy Fed dyskutuje o możliwym wycofywaniu się z QE3.

[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31444/20130611_raport_dzienny_fx.pdf )

d49derz

Dorota Sierakowska
analityk

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d49derz

Podziel się opinią

Share
d49derz
d49derz