Trwa ładowanie...
d3b0j5w

Józef Wolski nowym prezesem Kopeksu

28.06. Katowice (PAP) - Józef Wolski, dotychczasowy wiceprezes i dyrektor finansowy Kopeksu, został w piątek nowym prezesem tej giełdowej spółki - zdecydowała jej rada nadzorcza....

Share
d3b0j5w

28.06. Katowice (PAP) - Józef Wolski, dotychczasowy wiceprezes i dyrektor finansowy Kopeksu, został w piątek nowym prezesem tej giełdowej spółki - zdecydowała jej rada nadzorcza. Wolski faktycznie kierował firmą od maja, gdy odwołano poprzedniego prezesa.

"Decyzja rady nadzorczej to wynik analizy wszystkich niezbędnych cech i kompetencji, jakimi naszym zdaniem powinien wyróżniać się prezes Kopeksu w obecnej sytuacji firmy" - skomentował cytowany w komunikacie prasowym szef rady nadzorczej i większościowy właściciel Kopeksu Krzysztof Jędrzejewski.

Wolski pełnił wcześniej funkcje w zarządach m.in. Węglokoksu i spółki Katowicki Węgiel. Od 2009 r. był wiceprezesem i dyrektorem ds. finansowych Kopeksu. Z branżą górniczą związany jest od ponad 30 lat. Nowy prezes zapowiedział "konsekwentną realizację strategii Kopeksu na lata 2013-2017, w której szczególnie ważne są wzrost przychodów z działalności podstawowej oraz umacnianie pozycji firmy na globalnym rynku".

Decyzją rady nadzorczej na stanowiskach pozostali dotychczasowi członkowie zarządu Kopeksu: Andrzej Meder (ds. techniki i rozwoju) oraz Arkadiusz Śnieżko. Nowym członkiem zarządu została Joanna Węgrzyn, dotychczasowa dyrektor ds. rachunkowości i podatków, która obejmie także funkcję dyrektora finansowego. Ponadto zmienił się skład rady nadzorczej spółki.

d3b0j5w

Poprzedni prezes Kopeksu stracił stanowisko w końcu maja z powodu - jak wówczas podano - rozbieżności w zarządzie dotyczących metod wdrażania strategii. Kilka dni później okazało się, że jest on jednym z bohaterów afery korupcyjnej w górnictwie, która jednak miała miejsce na długo przed tym, gdy Andrzej J. został szefem Kopeksu. Spółka zapewnia, że udział J. w aferze nie ma związku z Kopeksem i w żaden sposób nie wpływa na kondycję spółki.

W 2012 roku grupa Kopex wypracowała blisko 56 mln zł zysku netto (w tym 10,8 mln zł w spółce-matce).

5 czerwca w rozmowie z PAP Jędrzejewski przyznał, że wyniki grupy Kopex w pierwszym kwartale tego roku były poniżej założonego na początku roku planu. Jego zdaniem także wyniki drugiego kwartału będą poniżej planów, jednak portfel zamówień na drugie półrocze pozwala sądzić, że trzeci i czwarty kwartał przyniosą oczekiwane wyniki. Wynik 2013 roku ma być co najmniej porównywalny z ubiegłorocznym.

Zgodnie z ogłoszoną wiosną strategią, do 2017 r. Kopex planuje zwiększać przychody i marże, głównie przez rozwój usług posprzedażowych oraz poszerzenie portfela produktów oferowanych za granicą. Spółka chce do 2015 r. zmniejszyć zadłużenie o 350-400 mln zł, m.in. przez sprzedaż aktywów.(PAP)

mab/ je/ ana/

d3b0j5w

Podziel się opinią

Share
d3b0j5w
d3b0j5w