Trwa ładowanie...
d2jcw9x

Kadafi zaakceptował afrykański plan pokojowy

11.04. Trypolis (PAP/AP, dpa, Reuters) - Muammar Kadafi zaakceptował przedstawiony mu przez Unię Afrykańską plan pokojowy w sprawie zakończenia wojny domowej w Libii - poinformował...
Share
d2jcw9x

11.04. Trypolis (PAP/AP, dpa, Reuters) - Muammar Kadafi zaakceptował przedstawiony mu przez Unię Afrykańską plan pokojowy w sprawie zakończenia wojny domowej w Libii - poinformował w poniedziałek rano Ramtane Lamamra, komisarz Unii Afrykańskiej ds. Pokoju i Bezpieczeństwa.

Jak powiedział Lamamra na konferencji prasowej w Trypolisie, plan przewiduje natychmiastowe zawieszenie broni, otwarcie korytarzy dla pomocy humanitarnej i podjęcie rozmów przez strony konfliktu.

Poinformował on także, że w rozmowie delegacji Unii Afrykańskiej z Kadafim poruszona została kwestia jego ustąpienia. Lamamra nie chciał jednak nic więcej na ten temat powiedzieć. Stwierdził tylko, że Kadafi jest gotowy rozmawiać o tym z opozycją. "Libijski naród sam musi dokonać wyboru swego przywódcy" - dodał Lamamra.

d2jcw9x

Przedstawiciel libijskich powstańców w Wielkiej Brytanii powiedział stacji BBC, że afrykański plan pokojowy zostanie dokładnie przeanalizowany. Wykluczył jednak możliwość pozostanie Kadafiego lub któregoś z jego synów przy władzy.

Delegacja Unii Afrykańskiej, w której skład wchodzą prezydenci RPA, Mali, Mauretanii, Konga oraz przedstawiciel prezydenta Ugandy, w niedzielę prowadziła rozmowy w Trypolisie, a w poniedziałek oczekiwana jest w Bengazi, bastionie powstańców, gdzie spotka się z przywódcami opozycji.

Unia Afrykańska już od kilku tygodni zabiega o zakończenie wojny w Libii, jednak w przeciwieństwie do powstańców i Zachodu nie domaga się ustąpienia Kadafiego i jego wyjazdu wraz z rodziną z kraju. (PAP)

sp/ osz/

d2jcw9x

Podziel się opinią

Share
d2jcw9x
d2jcw9x