Trwa ładowanie...

Kasy fiskalne i e-handel do sprawdzenia

Ściganie firm ukrywających dochody i osób, które więcej wydają, niż zarabiają, to niektóre zadania inspektorów w 2010 r.

Kasy fiskalne i e-handel do sprawdzeniaŹródło: Jupiterimages
d3knwnz
d3knwnz

Po opublikowanych wczoraj przez “Rz" zadaniach dla urzędów skarbowych (“Co urzędy skarbowe skontrolują w 2010 r.") przyszedł czas na urzędy kontroli skarbowej, czyli skarbówkę. Tym razem jednak Ministerstwo Finansów samo udostępniło wyciąg z zadań, jakie inspektorom kontroli skarbowej wyznaczył na ten rok generalny inspektor kontroli skarbowej Andrzej Parafianowicz.

Priorytetem ma być walka z szarą strefą i wykrywanie zorganizowanej przestępczości podatkowej nastawionej na oszustwa w VAT i w akcyzie.

Skarbówka będzie też kontrolować obrót paliwami. W tym roku inspektorzy koncentrować się będą jednak na obrocie wyrobami zwolnionymi z akcyzy oraz na ostatecznym przeznaczeniu produktów wytwarzanych i sprzedawanych jako wyroby nieakcyzowe. Ich uwagi nie ujdzie też obrót paliwami płynnymi dokonywany przez zorganizowane grupy, a także ostatecznych odbiorców paliw, tj. stacje benzynowe.

Służby podległe ministrowi finansów w tym roku zajmą się również ściganiem firm ukrywających dochody, i to zarówno podmiotów działających legalnie, jak i tych prowadzących działalność gospodarczą niezarejestrowaną. Skarbówka przyjrzy się też dokładniej osobom, które podejrzewać będzie o uzyskiwanie dochodów z nieujawnionych źródeł. W typowaniu tych podatników do kontroli pomocne mają być wszelkie możliwe źródła informacji o dochodach i wydatkach podatników.

d3knwnz

Wizyty inspektorów w 2010 r. powinni się spodziewać także przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek posiadać kasy rejestrujące i za ich pośrednictwem ewidencjonować uzyskiwany obrót.

Sprawdzana ma być nie tylko prawidłowość ewidencjonowania przez nich sprzedaży za pomocą tych urządzeń, ale i ich rozliczenia z budżetem państwa w ogóle. Ujawnianiu nieprawidłowości w ewidencjonowaniu obrotu na kasach fiskalnych mają służyć doraźne akcje, które będą prowadzone w okresie wakacji czy ferii zimowych w punktach gastronomicznych (m. in. w dyskotekach), usługowych i handlowych.

W 2010 r. UKS będą nadal monitorować handel w Internecie, wykorzystując nowoczesne techniki analityczno-informatyczne. Ponadto będą też kontynuowane postępowania przygotowawcze w sprawie tzw. oszustw podatkowych, nierzetelnego prowadzenia ksiąg i ewidencji podatkowych, wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami lub rachunkami oraz przestępstw dokonywanych za pomocą Internetu.

Grażyna J. Leśniak
Rzeczpospolita

d3knwnz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3knwnz