Trwa ładowanie...
d1508z9

Kawiarnie będą droższe

Za kawę lub herbatę w lokalu zapłacimy trzykrotnie wyższy podatek. Ministerstwo Finansów chce zwiększyć VAT od popularnych napojów, choć dla większości Polaków i tak są już one za drogie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Kawiarnie będą droższe
Źródło: Jupiterimages
d1508z9

Podatek ma wzrosnąć z 8 do 23 proc. i obejmie wszystkie wywary z wykorzystaniem kawy lub herbaty. Na małą czarną oraz klasyczną herbatę już obowiązuje wyższy VAT. Teraz droższe będą bardziej popularne pozycje menu jak cappuccino, latte czy herbaty owocowe. To konsekwencja dużej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Tymczasem według badania pracowni ARC Rynek dla co piątego Polaka już dotychczasowe ceny już są za wysokie. Marża restauratorów na jednej filiżance gorącego napoju to ponad 100 proc. Mimo to przedsiębiorcy zamierzają odbić sobie wzrost podatku na klientach. Od 1 stycznia przyszłego roku wyjście na kawę będzie nas kosztowało średnio złotówkę więcej. To przełoży się na odwiedziny w kawiarni. Dziś statystycznie chodzimy tam 11 razy w roku.

80 proc. dorosłych Polaków pija kawę. Spożywając średnio 600 filiżanek tego napoju rocznie zajmujemy 12 miejsce na świecie wśród miłośników kawowego naparu.

d1508z9

Podziel się opinią

Share
d1508z9
d1508z9