Trwa ładowanie...

KBC chce 2,5 mld euro

2,5 mld euro chce otrzymać belgijska grupa finansowa KBC za swoje polskie aktywa, czyli Kredyt Bank i Warta Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji. Taką informację podała agencja Bloomberg, powołując się na dwa anonimowe źródła dobrze znające sytuację w KBC.

Share
KBC chce 2,5 mld euro
Źródło: WP.PL
d2b6gec

– Właśnie rozpoczęło się zbieranie wstępnych ofert od zainteresowanych. Możliwa jest sprzedaż każdej firmy z osobna – mówi jeden z informatorów agencji Bloomberg. – Ostateczna decyzja w sprawie sprzedaży jeszcze nie zapadła, a jej harmonogram będzie zależał od warunków rynkowych – dodaje.

Kapitalizacja Kredyt Banku notowanego na GPW wynosi 4,69 mld zł (1,18 mld euro). Eksperci zapytani przez „Parkiet” stwierdzili, że cena aktywów jest zawyżona, bo ubezpieczyciel raczej nie jest wart 1,32 mld euro (5,25 mld zł).

d2b6gec

O tym, że KBC sonduje możliwość sprzedaży Kredyt Banku, napisaliśmy w marcu br. W maju podawaliśmy, że grupa KBC wynajęła bank inwestycyjny Goldman Sachs, który ma opracować strategię możliwej sprzedaży Kredyt Banku.

Chętnych na aktywa na pewno nie zabraknie. W połowie maja zainteresowanie ewentualnym przejęciem Warty zgłosiła obecna już w Polsce Vienna Insurance Group.

Grupa z siedzibą w Brukseli po wybuchu kryzysu otrzymała 7 mld euro pomocy od belgijskich władz. Aby zwrócić tę kwotę i zrealizować zobowiązanie zaciągnięte wobec Komisji Europejskiej (która w zamian za zaakceptowanie pomocy publicznej zażądała sprzedaży części aktywów grupy), musi pozbywać się niektórych spółek. Do oddania pozostało jej jeszcze około 3,5 mld euro.

Pod koniec kwietnia br. prezes KBC Jan Vanhevel zaprzeczał, że grupa sprzeda polskie aktywa. Teraz KBC nie skomentowało informacji agencji Bloomberg. Rzeczniczka KBC Viviane Huybrecht powiedziała jedynie, że jej firma zajmuje się obecnie wdrażaniem strategicznego planu przedstawionego Komisji Europejskiej.

Piotr Rosik

d2b6gec

Podziel się opinią

Share
d2b6gec
d2b6gec