Trwa ładowanie...

KE uruchamia mikrokredyty dla firm

Komisja Europejska proponuje mikropożyczki dla małych firm oraz osób, które straciły pracę i chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. W ramach planu antykryzysowego Bruksela chce wstępnie przeznaczyć na ten cel 100 milionów euro.

Share
KE uruchamia mikrokredyty dla firm
Źródło: AFP
d31bt5s

Komisja Europejska proponuje mikropożyczki dla małych firm oraz dla osób, które straciły pracę i chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. W ramach planu antykryzysowego Bruksela chce wstępnie przeznaczyć na ten cel 100 milionów euro.

Komisja szacuje, że przy współpracy między innymi z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym pula dostępnych środków może wynieść 500 milionów euro.

d31bt5s

Według Brukseli, oznacza to prawie 45 tysięcy pożyczek, a część z nich ma być uruchomiona od przyszłego roku. Co więcej, osoby starające się o nie mogą ubiegać się o dotacje na spłatę oprocentowania z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do tego potrzebna będzie jeszcze jednak zgoda unijnych rządów. Eksperci Komisji liczą na szybką akceptację, bo kryzys znacznie utrudnił dostęp do pożyczek osobom, które chcą rozwijać własne firmy, bądź zakładać nowe.

Mikrokredyty w Unii Europejskiej to pożyczki poniżej 25 tysięcy euro dla firm zatrudniających poniżej 10 pracowników.

d31bt5s

Podziel się opinią

Share
d31bt5s
d31bt5s