Trwa ładowanie...
duki2v3

KGHM znów w roli głównej

Wtorkowa sesja na rynkach europejskich rozpoczęła się stosunkowo spokojnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w poniedziałek wieczorem agencja Standard&Poors poinformowała o możliwości obniżenia ratingu wszystkim krajom strefy euro, w przypadku braku zadowalających rozwiązań w sprawie kryzysu zadłużeniowego.

Share
duki2v3

Inwestorzy ze Starego Kontynentu mieli nieco ułatwione zadanie ponieważ poznali już reakcję Amerykanów na ostrzeżenie agencji – Wall Street nie przejęła się specjalnie tym faktem. Na WGPW również nie było widać chęci do realizacji zysków po poniedziałkowych wzrostach – WIG20 przez kilka pierwszych godzin poruszał się w okolicach poziomów neutralnych. Popytowi pomogły publikowane o 12:00 dane z Niemiec, które pokazały ponad 5% wzrost zamówień fabrycznych w październiku. Nieszczególnie z kolei zaszkodziło kolejne ostrzeżenie ze strony Standard&Poors. Agencja poszła za ciosem i poinformowała o możliwości obniżki ratingu funduszu EFSF nawet o dwa stopnie.

Popytowi nie dane było jednak utrzymać w miarę korzystnych poziomów do końca sesji. Ok. 15:00 nadeszła wiadomość o zakupie przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra FNX za ok. 9,5 mld PLN. Rynek wstępnie negatywnie ocenił przejęcie i akcje miedziowej spółki z Lubina taniały momentami niemal 10% (ostatecznie -8%). Taka przecena pociągnęła kurs WIG20 w dół i do końca dnia obserwowaliśmy już spadki, indeks zamknął się na poziomie 2 242 pkt (-2,2%). Do tak słabego wyniku dołożył się również PKN Orlen (-3,9%), który poinformował i sporym spadku marż w listopadzie. Pomimo podobnej jak w poniedziałek aktywności inwestorów końcowe obroty przekroczyły 830 mln PLN, co było w dużej mierze zasługą KGHM (350 mln PLN obrotu).

Niestety, wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie nie była zbyt łaskawa dla kupujących. Notowania pogłębiły obawy inwestorów o zatrzymanie zwyżkowej tendencji z zeszłego tygodnia. Indeks szerokiego rynku spadł po wczorajszej sesji prawie 1,8% przy obrocie sięgającym po zakończeniu dnia 968 mln zł. Obrazem graficznym notowań była wyznaczona na wykresie dziennym czarna świeca z niewielkim górnym cieniem. Umiejscowiona została poniżej poprzedniej świecy, ale nadal powyżej połowy dużego białego korpusu ze środy ubiegłego tygodnia. Notowania zatrzymały się w okolicach wsparcia na 39 000 pkt oraz średniej piętnastosesyjnej. Wobec chęci kontynuacji dynamicznego spadku na dzisiejszej sesji, potencjał korekty spadkowej może doprowadzić indeks nawet w okolice 38 656 pkt. Tezę tę potwierdzają szybkie oscylatory.

duki2v3

RSI dynamicznie zawrócił na południe przy potwierdzeniu ze strony Composite Index i Derivative Oscillator. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ruchy oscylatorów są wciąż symboliczne a skala wczorajszej korekty niewielka. Wobec osłabienia nastrojów i naruszenia wsparcia, w środę na GPW spodziewać się można wyrównanej walki stron rynku. Najbliższą barierą z jaką będzie musiała zmierzyć się podaż będzie poziom 38 656 pkt, natomiast od góry barierę stanowi szczyt na 39 780 pkt.

duki2v3

Podziel się opinią

Share
duki2v3
duki2v3