Trwa ładowanie...

Kiedy student płaci składki

Osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

Share
Kiedy student płaci składkiŹródło: Jupiterimages
d20ecec

Student, który pracuje na podstawie umowy-zlecenia, jest zwolniony z odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Inaczej jest, jeśli zdecyduje się otworzyć własną firmęfirmę.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają bowiem obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Muszą opłacać składki od dnia rozpoczęcia do dnia zaprzestania działalności, z wyłączeniem okresu, na który ją zawiesili. Podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota, która nie może być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przewiduje wprowadzenia szczególnych ulg dla młodych ludzi.

d20ecec

0 Wszystkie osoby rozpoczynające działalność mogą opłacać przez pierwsze 24 miesiące składki na ubezpieczenia społeczne na bardzo korzystnych warunkach. Odprowadzają je od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej jednak niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę - wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację poselską minister Jolanta Fedak.

Regulacja ta zachęca do podejmowania własnej działalności gospodarczej i zaktywizowania osób niemających stałych źródeł dochodów. Jak podkreśla minister pracy, przepisy te skierowane są również do osób młodych, które zakończyły naukę i nie mają szansy na zatrudnienie, natomiast wykorzystując swoją aktywność i umiejętności, same stworzą sobie miejsce pracy.

W 2011 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne takich osób stanowi kwota 415,80 zł (30 proc. z 1386,00 zł), a naliczone od niej składki na ubezpieczenia społeczne wynoszą ok. 120 zł. Minimalny deklarowany dochód dla pozostałych osób prowadzących działalność gospodarczą wynosi zaś 2015,40 zł (60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego), co daje składki w wysokości ok. 550 zł. Osoby rozpoczynające prowadzenie pozarolniczej działalności korzystające w ciągu pierwszych dwóch lat z możliwości opłacania preferencyjnych składek zyskują więc ponad 10 tys. zł, które mogą przeznaczyć na dalszy rozwój własnej firmy.

Z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach nie mogą jednak skorzystać osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w ciągu ostatnich 60 miesięcy lub wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.

kwa
Rzeczpospolita

d20ecec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ecec