Trwa ładowanie...

KNF formalnie nie przygotowuje się do objęcia nadzorem SKOK

Komisja Nadzoru Finansowego formalnie nie prowadzi przygotowań do objęcia nadzorem SKOK, bo na razie nie ma do tego podstaw prawnych - poinformował w czwartek senacką komisję budżetu i finansów publicznych prezes KNF Andrzej Jakubiak.

Share
KNF formalnie nie przygotowuje się do objęcia nadzorem SKOK
Źródło: WP.PL
dttv5rk

Jak wyjaśnił, zawarty w budżecie państwa na 2012 r. plan finansowy Komisji powstał przed styczniowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał m.in. objęcie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych nadzorem Komisji za zgodne z ustawą zasadniczą. Dlatego nie obejmuje składek od Kas i wydatków związanych z ich nadzorowaniem.

Ustawa, którą badał TK, jeszcze nie obowiązuje i nie wiadomo kiedy wejdzie w życie, zależy to od prezydenta - tłumaczył Jakubiak, odpowiadając na pytanie senatora PiS Henryka Ciocha. Zgodnie z prawem, prezydent musi podpisać ustawę, uznaną przez TK za konstytucyjną, ale ustawa zasadnicza nie precyzuje terminu, w którym ma to zrobić.

Szef KNF podkreślił jednak, że objęcie nadzorem SKOK będzie oznaczało konieczność zwiększenia zatrudnienia w Komisji, bo SKOK-i to ponad 50 nowych podmiotów, które trzeba objąć nadzorem.

dttv5rk

Jakubiak przypomniał, że Komisja jest finansowana ze składek od podmiotów z rynków, które nadzoruje i dokładnie nie wie, ile środków uzyska ze składki, liczonej od aktywów SKOK na koniec września 2011 r. - Nie dokonywaliśmy takich szacunków, bo nie znamy danych bilansowych SKOK, bo SKOK-i - stosując najróżniejsze interpretacje - nie ułatwiają nam zadania wyszacowania takich potencjalnych opłat i potencjalnych wydatków - mówił Jakubiak.

Senator Cioch z kolei oświadczył, że z jego danych wynika, iż składka SKOK wynosiłaby 3,65 mln zł rocznie.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych rozpatrywała w czwartek część ustawy budżetowej na 2012 r., dotyczącą m.in. budżetów urzędów i instytucji centralnych, wydatków na obsługę długów, wpływów podatkowych, rezerw, części środków europejskich itd.

Ewentualne poprawki senatorowie mogą składać do piątkowego przedpołudnia. Po południu w piątek komisja planuje je głosować. Cały Senat ma się zająć tegorocznym budżetem na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

dttv5rk

Podziel się opinią

Share
dttv5rk
dttv5rk