Trwa ładowanie...
rozkład jazdy
09-10-2014 13:58

Koleje powiozą nas autobusami

W najbliższą niedzielę, 12 października wchodzi w życie kolejna zmiana rozkładu jazdy pociągów związana z pracami remontowymi, jakie prowadzi spółka PKP PLK w całym kraju. Remonty torów przyspieszyły ostatnio, gdyż trzeba wykorzystać jak najszybciej unijne środki na infrastrukturę, które w innym wypadku przepadną. Dla pasażerów oznacza to znaczące utrudnienia oraz przesiadkę do autobusów

Share
Koleje powiozą nas autobusamiŹródło: WP.PL, fot: Jan Bolanowski
d4gvz4c

.

Prace remontowe sprawiają, że zamknięty zostanie odcinek torów na trasie Warszawa-Białystok. PKP Intercity podstawi na tej trasie autobusy zamiast pociągów. Podróż będzie kosztowała tyle samo i dostępne będą dwie opcje - autobus bezpośredni albo z przesiadką w Małkinii. W autobusy przesiądą się również pasażerowie na trasie Kraków-Zakopane-Kraków. Również z powodu remontów zostanie zawieszonych wiele pociągów na obciążonych trasach, np. na trasie Warszawa-Kraków zawieszonych zostanie pięć. Jeden z pociągów relacji Warszawa-Wrocław zamiast do Wrocławia pojedzie do Katowic. Również Przewozy Regionalne w związku z remontami ograniczają ruch swoich maszyn.

Protestów pasażerów można spodziewać się również w związku z kolejnymi ograniczeniami ruchu pociągów na trasie Warszawa-Łódź, na której prace remontowe trwają od 2006 roku. Zawieszone zostaną cztery pociągi, a kolejne cztery będą zawieszone czasowo. Wiele będzie kursować objazdami, więc tu również PKP IC podstawi dla części pasażerów autobusy, by umożliwić komunikację między Skierniewicami i Żyrardowem a Warszawą. Na tej trasie PKP IC obniżyło ostatnio ceny biletów z 30,9 do 25 zł. Z kolei Przewozy Regionalne powiększają od 12 października pulę biletów za 1 zł relacji Warszawa-Łódź.

d4gvz4c

Dodatkowych utrudnień mogą spodziewać się wszyscy pasażerowie, którzy kończą lub zaczynają podróż w Warszawie. W związku z remontem linii średnicowej pomiędzy stacjami Warszawa Centralna a Warszawa Zachodnia wiele pociągów będzie w niektóre dni kursowało przez stację Warszawa Gdańska. Będą też zdarzać się sytuacje, w których pociągi zamiast na stacji Warszawa Centralna, będą zatrzymywać się na pobliskiej stacji Warszawa Śródmieście. Zmiany te będą obowiązywały w niektóre dni i dotyczyły niektórych kursów, co tylko zwiększy zamęt.

PKP Intercity obiecuje wzmożoną akcję informowania pasażerów o zmianach. W dniach 10-13 października na dworcach znów mają być obecni mobilni informatorzy, którzy będą udzielać niezbędnych informacji.

Kolejna zmiana rozkładu spodziewana jest w grudniu. Każdego roku w tym miesiącu ogłaszany jest roczny rozkład jazdy, który podlega modyfikacjom na wiosnę.

Konkurencja kolei nie śpi - Polski Bus od niedawna zwiększył liczbę kursów na trasie Warszawa-Białystok. Wzrosła również liczba kursów między Wrocławiem a Krakowem czy Warszawą. Ryanair regularnie oferuje pule niedrogich biletów na połączenia lotnicze pomiędzy polskimi miastami.

d4gvz4c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gvz4c
d4gvz4c