Trwa ładowanie...
d1iy225
Waluty

Kolejne słabe dane z USA

W ostatnim czasie atmosfera na rynkach pozostaje dość zmienna. Pomimo zauważanej lekkiej poprawy nastrojów, rynki błyskawicznie reagują przeceną na jakieś niepokojące informacje dotyczące krajów peryferyjnych strefy euro.
Share
d1iy225

W swoim wczorajszym wystąpieniu Trichet skoncentrował się na zagrożeniach inflacyjnych i potwierdził gotowość ECB do jej neutralizacji, co przyczyniło się do lekkiego umocnienia euro. W dalszej części dnia waluta europejska nadal apercjonowała głównie za sprawą publikacji słabszych danych z gospodarki amerykańskiej. W I kwartale 2011 roku PKB wzrósł w tempie zannualizowanym o 1.8%, czyli pozostał na takim samym poziomie jak pierwszy odczyt. Ponadto wzrosła liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Kolejne słabe dane z USA rozbudziły spekulacje, że FED zacznie rozważać możliwość uruchomienia kolejnego ilościowego programu pomocy dla gospodarki. Waluta amerykańska traciła na wartości. Indeks dolarowy powrócił w okolice wsparcia na poziomie 75,00.

We wczorajszym raporcie zawracaliśmy już uwagę na silną aprecjację franka. Na dzisiejszej sesji para EURCHF ustanowiła już nowe historyczne minimum poniżej poziomu 1,2200. Podobnie USDCHF kontynuował spadki poniżej poziomu 0,8600, tym samym ustanawiając nowe minimum na przestrzeni kilkunastu lat. Kurs CHFPLN z kolei zbliżyła się w okolice marcowych maksimum lokalnych i obecnie handlowana jest powyżej poziomu 3,25. W najbliższych dniach prawdopodobny jest test okolic 3,30 na tej parze.
Inwestorzy będą oczekiwali piątkowe dane z USA. Opublikowany zostanie bazowy indeks cen PCE , dochody i wydatki Amerykanów oraz indeks nastroju Uniwersytetu Michigan. Przede wszystkim interesująca będzie tendencja, w jakim kierunku podążają publikowane dane. Słabsze dane mogą być bodźcem do dalszej wyprzedaży USD, czemu sprzyja jak na razie również sytuacja techniczna na wykresach o krótszym interwale czasowym.

EURPLN
Eurozłoty kontynuował osłabienie w dniu wczorajszym. Para przełamała istotny opór w rejonie 3,9770 i tym samy otworzyła sobie drogę do kontynuacji wzrostów w rejon 4,00, gdzie znajduje się kwietniowe maksimum. EURPLN będzie pozostawał pod wpływem informacji napływających zza granicy. Wsparcie wyznacza obecnie poziom 3,94.
EURUSD
Dzisiejszy odczyt indeksu nastrojów gospodarczych w strefie euro w maju był niższy niż oczekiwano. Indeks spadł do poziomu 105,5pkt. Nieco lepsze okazały się dane na temat indeksu nastrojów konsumentów, który wyniósł w maju minus 9,8pkt. wobec minus 11,6pkt. miesiąc wcześniej. Silnym oporem pozostają okolice 1,4340. Dopóki pozostajemy poniżej tego poziomu, to preferowalibyśmy krótkie pozycje na eurodolarze.
GBPUSD
Umocnieniu funta w ostatnim czasie sprzyja sytuacja techniczna. Przełamanie oporu w rejonie 1,6300 otworzyło drogę do dalszych wzrostów, a poziom 1,6300 wyznacza obecnie wsparcie. Nie ma przesłanek fundamentalnych do aprecjacji waluty brytyjskiej, jednak z technicznego punktu widzenia obecne wzrosty mogą być kontynuowane w rejon 1,6485, gdzie opór wyznacza zniesienie 61,8% całości ostatnich spadków z okolic 1,6745.
USDCHF
Para USDCHF ustanowiła w dniu dzisiejszym nowe minimum lokalne. CHF postrzegany jest w ostatnim czasie jaką bezpieczną walutę, co sprzyja umocnieniu. Pozostajemy w silnym trendzie spadkowym. Istotny opór znajduje się w rejonie 0,8800, a wsparcie wyznaczają okolice 0,8400.
Anna Wrzesińska

d1iy225

Podziel się opinią

Share
d1iy225
d1iy225