Trwa ładowanie...
dcthnze
dcthnze
Dom Maklerski BZ WBK

Komentarz poranny

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a inicjatywa przez cały dzień należała do sprzedających. Zniżka sprawiła, iż główne indeksy przełamały swoje ostatnie minima, a to potwierdza trend spadkowy w krótkim terminie i co więcej faworyzuje negatywne scenariusze na kolejne sesje.
Share
dcthnze

Negatywny sentyment wynika w głównej mierze z zachowania indeksów amerykańskich indeksów giełdowych, co w zasadzie nie pozostawia wyboru innym rynkom. Średnia przemysłowa Dow Jones zniżkowała na 9 z ostatnich 11 sesji i nawet biorąc pod uwagę fakt, iż te spadki nie są znaczące to oddaje to pewną presję podażową, która utrzymuje nad rynkiem. Wczorajsza sesja na rynkach amerykańskich ma negatywne przesłanie i sugeruje test lipcowych minimów. Trzeba mieć na względzie, iż ostatnie odbicie w USA było znacznie słabsze niż w Europie i tamtejsze indeksy znajdują się w polu rażenia minimów. W obecnym układzie ewentualne przełamanie minimów może uruchomić lawinę podażową, bowiem potwierdzony zostanie trend spadkowy w krótkim terminie. Cały czas motyw rynków amerykańskich jest w moim odczuciu największym czynnikiem ryzyka dla polskich indeksów.

Do tej pory inwestorzy pomijali ten aspekt w swoich decyzjach inwestycyjnych, lecz wczorajsza sesja zdaje się wskazywać, iż tak do końca wyizolować się nie można. WIG-20 po słabszym otwarciu przebił minimum na 2430, a w kolejnych godzinach indeks dotarł do kolejnego wsparcia na 2402. Powyższy poziom wynika z 50% zniesienia wzrostu z 2240 do 2563 jak również z równości krótkoterminowych fal spadkowych. Na tym poziomie pojawił się pewien popyt.
Najbliższy opór znajduje się na 2420, a w razie jego przełamania będę zwracał uwagę na 2430 lub też 2447. Kluczowym oporem w krótkim terminie jest poziom 2473. Najbliższe wsparcie wyznacza wczorajsze minimum, a jego przełamanie będzie sugerowało test 2382 lub też 2357. W przypadku silniejszego ruchu będę oczekiwał na test poziomu 2320, który wynika z formacji głowy i ramion. Kolejne wsparcia to 2310 oraz 2258.
Tomasz Jerzyk DM BZ WBK

dcthnze

Podziel się opinią

Share
dcthnze
dcthnze