Trwa ładowanie...
d15c5ea
stocznia

Komisja Europejska zajmie się programami dla stoczni

Mostostal Chojnice i ISD Polska mają czas do 12 września na przedstawienie Komisji Europejskiej i akceptację urzędników w Brukseli dla planów restrukturyzacji polskich stoczni. Założenia programu restrukturyzacji Stoczni Szczecińskiej Nowa trafiły już do komisarzy w Brukseli.

Share
d15c5ea

_ Oczekujemy na pierwsze uwagi Komisji Europejskiej do tego programu. Te uwagi będą bazą do całości programu, który inwestor jest zobowiązany wraz ze stroną rządową złożyć Komisji do 12 września _ - powiedział Zbigniew Urbaniec przewodniczący Rady Nadzorczej Mostostalu. Konsultacje programu z Komisją Europejską mają się odbyć w przyszłym tygodniu.

Spółka z Chojnic i jej partner norweska stocznia Ulstein zaproponowały 180 mln euro wkładu własnego w przejęcie stoczni. Od Skarbu Państwa oczekują 232 mln zł pomocy publicznej na spłatę zobowiązań publiczno-prawnych.

W stoczni mają być produkowane statki, w tym jednostki do obsługi platform wiertniczych oraz konstrukcje stalowe. Powstać ma także biuro projektowe. Program nie przewiduje redukcji zatrudnienia.

d15c5ea

Spółka ISD Polska założeń konsolidacji stoczni w Gdyni i Szczecinie jeszcze nie wysłała do Brukseli.
_ Nie zostało jeszcze uzgodnionych z resortem skarbu kilka szczegółów _- powiedział Marcin Ciok, doradca zarządu ISD Polska. _ Chodzi m.in. o przeniesienie praw do kontraktów, umów dzierżawy itp. Główne założenia planu są już ustalone. _

Ukraiński inwestor deklaruje minimalny wkład własny w wysokości 320 mln euro. Może on zostać podwyższony do ponad 600 mln euro. Skarb Państwa miałby udzielić 1,35 mld zł pomocy publicznej na spłatę publicznoprawnych zobowiązań stoczni. W Gdańsku miałyby powstawać sekcje statków, które montowane byłyby w Gdyni. Program zakłada także likwidację trzech pochylni w Stoczni Gdańsk. Związkowcy z Gdańska nie chcą połączenia ze stocznią w Gdyni. Obawiają się, że oznaczać będzie koniec dla ich stoczni. Jutro 500 z nich wybiera się do Warszawy na demonstrację "Solidarności" m.in pod siedzibą ISD Polska.

Jacek Klein
POLSKA Dziennik Bałtycki

d15c5ea

Podziel się opinią

Share
d15c5ea
d15c5ea