Trwa ładowanie...

Komornik przeprowadzi licytację w Internecie

Korporacja komornicza ma utworzyć portal na wzór funkcjonujących portali aukcyjnych, na którym poszczególni komornicy będą licytować zajęte przez nich rzeczy dłużników. Każdy zatem po zalogowaniu się będzie mógł wziąć udział w licytacji, nie wychodząc z domu.

Komornik przeprowadzi licytację w InternecieŹródło: Jupiterimages
d2tisfk
d2tisfk

Takie propozycje znalazły się w noweli kodeksu postępowania cywilnego. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego kończy prace nad nim. Ma szansę uchwalenia w następnej kadencji Sejmu.

Na razie internetowe licytacje będą opcją alternatywną. Jeżeli jednak się sprawdzą, to staną się obowiązkowe.

Zgodnie z projektem ustanowiony zostanie elektroniczny formularz, w którym licytanci (kupujący) zamieszczać będą oferty ceny po zalogowaniu się do systemu. Elektroniczne licytacje mają być też dostępne dla osób, które nie mają dostępu do Internetu. Będą mogły skorzystać z komputera w każdym sądzie rejonowym.

Udział w licytacji komornik uzależni od uiszczenia rękojmi, też przez Internet.

d2tisfk

– Jestem za internetowymi licytacjami, także nieruchomości. Gdyby miały być jakieś wyjątki, to powinny być precyzyjnie określone, aby nie było dowolności po stronie komorników – wskazuje mec. Lech Obara, który prowadził kilka spraw przeciwko nieuczciwym rzeczoznawcom przy egzekucji. – Szerokie upublicznienie informacji o licytacji może ograniczyć nieprawidłowości – uważa.

Poza eliminacją nieprawidłowości głównym celem projektu jest zmniejszenie kosztów egzekucji, zwiększenie zainteresowania licytacjami i uzyskanie wyższych cen.

– Licytacje przedmiotów domowego użytku: lodówek, telewizorów czy nawet starych aut, nie przynoszą dużych wpływów, ponieważ trudno znaleźć na nich nabywców. Internet może poszerzyć ich krąg – wskazuje Jarosław Świeczkowski, komornik z Pomorza. Zwraca on też uwagę, że komornicy licytują również specjalistyczne maszyny, urządzenia produkcyjne czy cenne przedmioty (np. antyki). – W tych wypadkach do licytacji mogą przystąpić osoby nawet z drugiego końca Polski. Internetowe licytacje im to ułatwią – wyjaśnia.

Podczas prac nad nowymi rozwiązaniami komornicy proponowali wprowadzenie licytacji elektronicznych także dla nieruchomości. Taki system poprawił wydatnie ich egzekucje na Węgrzech.

d2tisfk

Komisja Kodyfikacyjna uznała jednak, że najpierw trzeba go przetestować. Już jednak od nowego roku, i tu odpowiednie przepisy są już uchwalone, komornicy będą informować w Internecie o licytacjach nieruchomości. Między innymi z powodu tych nowych obowiązków ogłoszeniowych komornicy podkreślają, że są organizacyjnie przygotowani do licytacji w Internecie. Chcą jednak dyskutować z Ministerstwem Sprawiedliwości o tym, kto ma pokrywać koszty tego przedsięwzięcia.

Marek Domagalski

d2tisfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tisfk