Trwa ładowanie...
impreza
29-03-2011 06:13

Koncerty zbyt drogie dla miast

Bezpłatne otwarte imprezy są w większości objęte 23-proc. VAT. Koszt poniosą organizatorzy, czyli samorządy.

Koncerty zbyt drogie dla miastŹródło: Jupiterimages
d1tgq35
d1tgq35

Problem dotyczy organizowanych przez miasta bezpłatnych koncertów, na które wstęp mają wszyscy.

Jeszcze do końca 2010 r. takie imprezy były wolne od podatku. Z przepisów obowiązujących od stycznia wynika jednak, że większość usług związanych z ich organizacją podlega 23-proc. VAT. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie poselskie nr 20 464.

Wyższe wydatki

– To ogromny problem, gdyż większość miast organizuje tego rodzaju imprezy. Oznacza to, że ich wydatki na cele kultury wzrosną o 23 proc. – mówi poseł Henryk Siedlaczek, były starosta powiatu raciborskiego.

d1tgq35

Ministerstwo tłumaczy, że takie zasady wynikają z przepisów UE. Jednocześnie wskazuje, że kwestia opodatkowania honorarium artysty zależy od zapisów kontraktu. Jeśli organizator podpisze umowę z agentem artysty lub z firmą odpowiedzialną za realizację imprezy, to jest to usługa podlegająca 23-proc. VAT. Inaczej będzie, gdy miasto podpisze umowę bezpośrednio z wykonawcą. Wówczas wypłacane mu honorarium jest wolne od podatku.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i wspólnik w KNDP, wskazuje, że takie różnicowanie budzi wątpliwości, a co więcej narusza zasady neutralności tego podatku. Z drugiej strony menedżer może podpisać umowę w imieniu i na rachunek artysty i od niego pobierać swoje wynagrodzenie.

– W takim wypadku VAT będzie należny tylko od części wynagrodzenia menedżera i cała usługa może być tańsza – mówi Andrzej Nikończyk.

Oświetlenie z VAT

Zła wiadomość jest taka, że nie ma żadnego sposobu, by obniżyć koszty wynajmu sceny, nagłośnienia i oświetlenia. Według resortu finansów te usługi podlegają 23-proc. VAT niezależnie od tego, jaki jest ich cel.

Monika Pogroszewska

d1tgq35
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tgq35