Trwa ładowanie...
d2g218l
d2g218l

Koniec dramatu polskich robotników

Kilkudziesięciu Polaków, którzy od przeszło dwóch miesięcy nie otrzymywali swoich pensji za pracę na budowie w Eyne.
Share
d2g218l

Kilkudziesięciu Polaków, którzy od przeszło dwóch miesięcy nie otrzymywali swoich pensji za pracę na budowie w Eyne – w południowej Francji, wreszcie doczekali się wypłat – informują źródła związkowe cytowane przez AFP.

Dramat 56 polskich pracowników budowlanych rozpoczął się w czerwcu. Pracowali oni przy budowie dwóch rezydencji turystycznych w Eyne. Żaden robotnik nie zna języka francuskiego. Zatrudniająca ich firma nie wypłacała im pensji. Sprawą wreszcie zainteresowali się francuscy związkowcy i lokalne władze.

Od dziesięciu dni władze Eyne zapewniały wyżywienie polskim robotniko. Wreszcie, w czwartek żandarmi w towarzystwie przedstawicieli Komitetu ds. Walki Przeciwko Nielegalnemu Zatrudnianiu (Colti) wkroczyli do siedziby firmy zatrudniającej polskich robotników. Pieniądze za prace zostały przelane na konta pracowników bądź na konto kancelarii adwokackiej, która zajmowała się sprawą Polaków. Nieuczciwy pracodawc znalazł się pod policyjnym nadzorem.

Thierry Labelle z lokalnego oddziału związków zawodowych CGT powiedział, że kilkunastu polskich robotników chciałaby pozostać we Francji i dalej pracować w branży. Zaznaczył, że Polacy doceniają solidarność ze strony związków i miejscowych przedsiębiorców, z którą spotkali się, gdy ich trudna sytuacja wyszła na jaw.

d2g218l

Podziel się opinią

Share
d2g218l
d2g218l