Trwa ładowanie...

Koniec Komisji Trójstronnej

Już od roku związki zawodowe, organizacje pracodawców i rząd nie są w
stanie ustalić nowych zasad prowadzenia dialogu społecznego

Koniec Komisji TrójstronnejŹródło: PAP/Jakub Kamiński
d24ny1d
d24ny1d

Już od roku związki zawodowe, organizacje pracodawców i rząd nie są w stanie ustalić nowych zasad prowadzenia dialogu społecznego - alarmuje "Rzeczpospolita".

Trzy centrale związkowe reprezentowane w Komisji Trójstronnej (KT) zawiesiły swój udział w jej pracach w czerwcu 2013 r. Protestują w ten sposób przeciw brakowi dialogu społecznego w Polsce. "Solidarność" zaproponowała, aby obecną komisję zastąpiła rada dialogu społecznego. Miałaby to być niezależna instytucja z własnym budżetem podległa albo marszałkowi Sejmu, albo prezydentowi. Rada miałaby prawo inicjatywy ustawodawczej, a jej decyzje byłyby dla rządu wiążące.

Obecnie wszystkie trzy centrale związkowe ustalają wspólne stanowisko. "Nasze prace zbliżają się do końca. Myślę, że w pierwszych dniach lipca przekażemy je pracodawcom" - mówi Tadeusz Chwałka, przewodniczący Forum Związków Zawodowych.

Pracodawcy jednak nie wierzą w szybkie porozumienie się ze związkami. "Miesiąc temu wysłaliśmy im nasze propozycje zmian, ale dotąd nikt się do nich nie odniósł" - tłumaczy Zbigniew Żurek, ekspert Business Centre Club.

d24ny1d

"Mamy już przygotowane swoje propozycje, ale pokażemy je dopiero wtedy, gdy partnerzy społeczni zaprezentują wypracowane przez siebie rozwiązania" - mówi wiceminister pracy Jacek Męcina.

Przypomnijmy tylko, że Komisja Trójstronna została powołana do życia w 1994 r. Na jej posiedzeniach reprezentowane są trzy strony dialogu społecznego: rząd, pracodawcy i związki zawodowe. Przewodniczącym komisji jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Do jej kompetencji należą: ustalanie wskaźników wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach i w sferze budżetowej, prace wstępne nad budżetem państwa. Ponadto może komentować sprawy gospodarcze i społeczne, jeżeli jej głos będzie miał znaczenie dla zachowania spokoju społecznego.

Związki zawodowe konsekwentnie odmawiają uczestnictwa w obradach KT. Ostatnie posiedzenie odbyło się 26 czerwca, na którym również się nie pojawili.

JK,WP.PL

d24ny1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ny1d