Trwa ładowanie...

Koniec raju dla komorników

Ruch Palikota przygotował propozycje dotyczące m.in. obniżenia opłat egzekucyjnych pobieranych przez komorników. RP chce też zmienić zasady wpisywania do Krajowego Rejestru Długów oraz uregulować sytuację prawną pełnoletnich dzieci mieszkających z rodzicami.

Share
Koniec raju dla komornikówŹródło: Jupiterimages
d2qu6m3

Projekty ustaw w tej sprawie jeszcze w środę mają trafić do Sejmu.

Politycy Ruchu przedstawili w środę projekt noweli ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Jego celem jest obniżenie wybranych opłat egzekucyjnych pobieranych przez komorników.

- To, że komornicy pobierają nadzwyczaj wysokie wynagrodzenia nie jest tajemnicą. To jest oczywiste, że powinniśmy taką zmianę przeprowadzić - przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek.

d2qu6m3

Poseł Ruchu Krzysztof Kłosowski wyjaśnił, że obecnie maksymalna opłata, jaką komornicy mogą pobrać za wyegzekwowanie świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności m.in. z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę czy z dodatku aktywizacyjnego wynosi 36 tys. zł.

- Uważamy, że to skandal, iż komornicy mogą pobrać tak wysoką opłatę za wysłanie jednego listu. Dlatego nowelizujemy ten przepis, chcemy zmniejszyć tę opłatę do 3 proc. wartości tego świadczenia oraz kwoty nie większej niż 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia - powiedział Kłosowski.

W projekcie noweli zapisano ponadto, że jeśli komornik dokonuje zabezpieczenia roszczenia poprzez m.in. zajęcie rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego, to pobiera opłatę w wysokości 2 proc. wartości roszczenia, które podlega zabezpieczeniu, nie wyższej jednak niż 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Ruch Palikota przygotował także projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Według autorów projektu obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają wpisanie dłużnika do rejestru bez zakończenia postępowań w przedmiocie zobowiązania objętego sporem między stronami. To - jak zauważają - wielokrotnie uniemożliwiało dłużnikowi lub utrudniało mu w znaczny sposób prowadzenie działalności gospodarczej.

d2qu6m3

- Chcemy wprowadzić taki zapis, że będzie możliwość wpisania do Krajowego Rejestru Długów tych dłużników, którzy - po pierwsze potwierdzili swój dług, a po drugie - ten dług został potwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu - powiedział Kłosowski.

Projekt wprowadza wymóg uzyskania uznania roszczenia na piśmie lub jego potwierdzenia prawomocnym wyrokiem sądu lub decyzją organu administracji publicznej zaopatrzoną w rygor natychmiastowej wykonalności, by wierzyciel mógł przekazać do biura informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Ruch Palikota zaprezentował w środę także projekt noweli Kodeksu cywilnego mający na celu - według wnioskodawców - ujednolicenie sytuacji prawnej osób pełnoletnich, które mieszkają z rodzicami oraz pozostają na ich utrzymaniu.

Kłosowski tłumaczył, że zgodnie z projektem pełnoletnie dzieci, które nie posiadają dochodów i mieszkają pod wspólnym dachem z rodzicami będą wyłączone z odpowiedzialności za zobowiązania, zadłużenia czynszowe.

"Zwolnienie takiej kategorii osób od odpowiedzialności solidarnej za zapłatę czynszu oraz innych opłat nie powinno budzić dyskusji" - napisano w uzasadnieniu. Rozenek podkreślał z kolei, że dzieci nie powinny być współodpowiedzialne za długi rodziców.

d2qu6m3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qu6m3
d2qu6m3