Trwa ładowanie...

Koniec tanich materiałów budowlanych?

Mimo sprzeciwu Polski i Bułgarii kraje Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie przepisów dotyczących dopuszczania na wspólny rynek wyrobów budowlanych. Chodzi o wymóg sporządzania deklaracji o zgodności z unijnymi normami wszystkich towarów.

Share
Koniec tanich materiałów budowlanych?Źródło: Jupiterimages
delbs0b

Warszawa argumentowała, że jeśli przepisy w takiej formie wejdą w życie, będzie to cios dla większości naszych producentów materiałów budowlanych, których nie będzie stać na specjalistyczne testy bezpieczeństwa.

- Zaproponowane regulacje znacząco utrudniłyby i podniosłyby koszty wejścia na rynek dla firm, szczególnie mniejszych. Ta deklaracja niepotrzebnie mnoży koszty - mówił w Brukseli wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński. Podkreślił, że w Polsce są już obowiązkowe testy i deklaracje bezpieczeństwa produktów, ale dotyczą wybranej grupy, na przykład drzwi, okien, czy instalacji pod ciśnieniem.

Jego zdaniem takie deklaracje nie powinny być wymagane dla innych produktów. - Czy wszystkie kategorie płytek ceramicznych muszą być tym objęte? Albo listwa podtynkowa zrobiona z aluminium - czy ona ma jakieś właściwości szczególnego bezpieczeństwa? A to jest produkowane przez małego producenta. W tym momencie taka listwa będzie musiała posiadać całą dokumentację - mówił wiceminister.

Prace nad unijnym projektem przepisów w tej sprawie jeszcze się nie zakończyły, bo teraz zajmie się nim Parlament Europejski. Polska ma nadzieję, że europosłowie wprowadzą do projektu korzystne dla niej zmiany.

delbs0b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
delbs0b
delbs0b