Trwa ładowanie...

Koniec wojny o PTC

Vivendi, Deutsche Telekom, Zygmunt Solorz-Żak i wierzyciele Elektrimu podpisali ugodę, która kończy wieloletni spór o prawa do udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC). Vivendi otrzyma 1,25 mld euro i zrzeknie się praw do PTC, a Deutsche Telekom będzie uznany za jedynego właściciela PTC.

Koniec wojny o PTCŹródło: Jupiterimages
dfa3tl6
dfa3tl6

Vivendi, Deutsche Telekom, Zygmunt Solorz-Żak i wierzyciele Elektrimu podpisali ugodę, która kończy wieloletni spór o prawa do udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC). Vivendi otrzyma 1,25 mld euro i zrzeknie się praw do PTC, a Deutsche Telekom będzie uznany za jedynego właściciela PTC - poinformował Vivendi w komunikacie prasowym.

Ministerstwo Skarbu Państwa podało zaś w komunikacie, że Vivendi i Deutsche Telekom zrzekną się też swoich roszczeń wobec polskiego Skarbu Państwa, a Elektrim, będący dłużnikiem Skarbu Państwa, zapłaci na jego rzecz 389,9 mln zł.

"Vivendi podpisał dziś umowę z Deutsche Telekom, Zygmuntem Solorzem-Żak (głównym akcjonariuszem Elektrimu) oraz wierzycielami Elektrimu, w tym polskim Skarbem Państwa oraz obligatariuszami Elektrimu. Celem tej umowy jest zakończenie sporów dotyczących praw udziałowych PTC" - podał Vivendi.

"W wyniku tego Vivendi otrzyma ok. 1,25 mld euro oraz zrzeknie się praw do akcji PTC. Deutsche Telekom zostanie uznany za jedynego właściciela PTC, a Elektrim powinien wyjść z upadłości dzięki spłacie wszystkich swoich wierzycieli. Umowa ta jest podstawą do zakończenia wielu postępowań prawnych w Polsce i powinna zostać sfinalizowana w I kw. 2011 roku" - podano.

dfa3tl6

W oddzielnym komunikacie MSP podało, że Skarb Państwa jest bliski ugodowego rozwiązania kolejnych sporów z inwestorami zagranicznymi - po ponad dziesięciu latach bliski zakończenia jest bowiem spór dotyczący praw udziałowych w PTC w wyniku zawarcia ugody pomiędzy skonfliktowanymi stronami, m.in. Vivendi, Deutsche Telekom i Elektrim.

"Na tle inwestycji w PTC Vivendi wystąpiła z roszczeniem, a Deutsche Telekom zapowiedziała wystąpienie z roszczeniem, których łączna suma wynosiła 34 mld zł. Na mocy odrębnej ugody zawartej ze Skarbem Państwa inwestorzy całkowicie zrzekają się swoich roszczeń. Ponadto, znajdujący się obecnie w upadłości Elektrim, będący dłużnikiem Skarbu Państwa zapłaci na jego rzecz kwotę 389,9 mln zł. Wykonanie ugody wymaga jeszcze spełnienia warunków o charakterze formalnym" - podał resort.

"Jest to kolejny krok w uporządkowaniu historycznych spraw Skarbu Państwa. Jestem przekonany, że przełoży się to pozytywnie na postrzeganie Polski, a tym samym na relacje z inwestorami" - powiedział cytowany w komunikacie resortu Aleksander Grad, minister skarbu.

W marcu 2008 roku francuski koncern Vivendi informował, że domaga się od Polski 1,9 mld euro odszkodowania. Koncern zarzucał Polsce, że nie dotrzymała zobowiązań traktatowych dotyczących ochrony i równego traktowania inwestorów zagranicznych.

dfa3tl6

W sierpniu 2006 roku Vivendi i Vivendi Telecom International (VTI) zgłosiły się do polskiego rządu z prośbą o arbitraż, na podstawie traktatu z lutego 1989 roku pomiędzy Francją i Polską, odnoszącego się do wzajemnej ochrony inwestycji.

Vivendi kwestionowało bowiem przejęcie pakietu 48 proc. PTC najpierw przez Elektrim, a potem przez Deutsche Telekom od Elektrimu. W wyniku tego przejęcia udział Deutsche Telekom w PTC zwiększył się do 97 proc.

Vivendi domagał się wcześniej od Elektrimu spłaty roszczeń w wysokości 2 mld euro, tytułem bezprawnej - zdaniem Vivendi - utraty tych 48 proc. udziałów w PTC na rzecz Elektrimu.

Vivendi podał w 2006 roku do sądu Deutsche Telekom w związku z przejęciem większości udziałów w PTC. Pozwany był także Elektrim.(PAP)

bas/ gor/

dfa3tl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfa3tl6