Trwa ładowanie...

Kontynuacja zjazdu cen ropy w dół

Indeks CRB zakończył sylwestrową sesję zniżką o 1,51%, przypieczętowując tym samym spadkowy 2014 rok na rynkach towarowych. W całym minionym roku zniżka indeksu wyniosła niemal 18% - i taki wynik nie dziwi, biorąc pod uwagę wyraźne zniżki cen większości surowców i towarów.
Share
Kontynuacja zjazdu cen ropy w dół
Źródło: Fotolia, Fot: chaiwattudsri
d3bpsf0

Nowy rok na rynkach towarowych bynajmniej nie przyniósł poprawy nastrojów. Indeks CRB w ostatnich dniach kontynuował systematyczny zjazd notowań w dół. Wczoraj wartość tego agregatu spadła o 0,6% do poziomu 225,38 pkt.

Ropa WTI wyraźnie poniżej 50 USD za baryłkę

Najważniejszym składnikiem indeksu CRB jest ropa naftowa i faktycznie – to właśnie przecena tego surowca najsilniej ciągnęła notowania CRB w dół. Ostatnie dni przyniosły bowiem kontynuację zniżki cen ropy naftowej. W poniedziałek notowania amerykańskiej ropy WTI przekroczyły w dół barierę 50 USD za baryłkę, a dzisiaj rano oscylują już przy poziomie 47 USD za baryłkę.

d3bpsf0

Przyczyny zjazdu cen ropy naftowej są niezmienne od kilku miesięcy – duża podaż i nienadążający za nią popyt. Produkcja ropy naftowej jest duża zarówno w krajach OPEC, jak i w Stanach Zjednoczonych. Wprawdzie już teraz widać pewne spowolnienie w wydobyciu ropy naftowej z łupków w USA, jednak jest ono symboliczne, a produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych nadal utrzymuje się na najwyższym poziomie od trzech dekad. USA prawdopodobnie będą pierwszym krajem, który zdecyduje się na ograniczenie produkcji ropy, jednak raczej nie nastąpi to wcześniej niż w połowie roku. Mimo że wiele amerykańskich firm wydobywa ropę relatywnie wysokim kosztem, jednak są one powiązane długoterminowymi umowami m.in. na wypożyczenie sprzętu wydobywczego, których zerwanie byłoby dla nich nieopłacalne.

Tymczasem kraje OPEC otwarcie przyznają, że nie mają zamiaru ciąć produkcji ropy naftowej. Pod koniec ubiegłego roku saudyjski minister ds. ropy naftowej przypominał o tym wielokrotnie, zaznaczając, że kraj ten nie zdecyduje się na interwencję nawet jeśli notowania ropy spadną do 20 USD za baryłkę. Wczoraj zaś w sprawie ropy naftowej wypowiedział się saudyjski król Abdullah, który uspokoił, że obecna sytuacja nie jest na rynku ropy niczym nowym i że z niskimi cenami ropy Arabia Saudyjska radziła sobie w historii już wielokrotnie.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, a także obawy dotyczące sytuacji w globalnej gospodarce w tym roku, można przypuszczać, że spadek cen ropy naftowej może być kontynuowany.

Dynamiczny wzrost cen złota

Zupełnie inaczej wygląda ostatnio sytuacja na rynku złota. Cena żółtego kruszcu w tym tygodniu wyraźnie rośnie – wczoraj zwyżka wyniosła 1,2% i doprowadziła cenę złota do okolic 1220 USD za uncję. Dzisiaj na rynku tym widać delikatne odreagowanie, ale notowania złota wciąż poruszają się blisko wczorajszych maksimów.

d3bpsf0

Główną przyczyną obserwowanej obecnie zwyżki cen złota jest wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów. Jest to związane ze spadkami na rynkach akcji i obawami dotyczącymi przyszłości strefy euro w obliczu zamieszania politycznego w Grecji. Niepokoje na globalnym rynku akcji przyciągają inwestorów na rynek złota, uważanego przez wielu z nich za „bezpieczną przystań” oraz po prostu za alternatywę inwestycyjną dla rynków akcji.

Z fundamentalnego punktu widzenia, notowania złota nie mają powodów do wzrostów, zwłaszcza w obliczu wciąż silnego dolara, niewielkiego popytu na złoto w formie sztabek i monet, a także odpływu kapitału z funduszy ETF opartych o złoto. Jednak wszelkie niepokoje gospodarczo-polityczne również mają wpływ na rynek tego surowca – z tym, że może to być wpływ krótkotrwały.

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

d3bpsf0

Podziel się opinią

Share
d3bpsf0
d3bpsf0