Trwa ładowanie...
d4buniu
Waluty

Korekcyjne osłabienie euro

Koniec tygodnia przyniósł korektę w notowaniach EUR/USD. Kurs zniżkował z okolic 1,3840 do 1,3720, czyli do poziomu z początku tygodnia. Ruch ten w dużej mierze był odreagowaniem tygodniowych wzrostów, gdyż napływające dane makroekonomiczne powinny wspierać wspólną walutę.
Share
d4buniu

Pozytywnie zaskoczył odczyt indeksu instytutu KOF, natomiast wyższa od oczekiwań okazała się inflacja CPI oraz HICP z Niemiec. Temat inflacyjny i związane z tym ewentualne podwyżki stóp procentowych w Eurolandzie napędzały ostatnie wzrosty EUR/USD, dlatego dzisiejszy odczyt mógł zostać wykorzystany jako pretekst do spekulacji dotyczących szybkiej podwyżki stóp przez ECB. Konferencja po posiedzeniu ECB będzie kluczowym wydarzeniem w przyszłym tygodniu. Ewentualne sugestia dotycząca kształtowania polityki monetarnej w Strefie Euro mogą być głównym „paliwem” do dalszego ruchu w notowaniach EUR/USD.

Inwestorów negatywnie zaskoczyła również rewizja PKB za IV kw. z USA. Okazała się ona niższa od oczekiwań (2,8 proc. wobec 3,3 proc.), jednak ostatecznie nie wpłynęło to znacząco ani na notowania EUR/USD, ani sytuację na giełdach. Negatywne dane o PKB zostały przysłonięte lepszym odczytem indeksu Uniwersytetu Michigan, który zrównoważył nastroje na rynkach.

W piątek złoty był bardzo stabilny. Po dynamicznych ruchach na początku tygodnia, przyszedł czas na lekkie uspokojenie nastrojów. Obecnie inwestorzy wyczekują już środowej decyzji w sprawie stóp procentowych, która zapewne będzie kluczową informacją w przyszłym tygodniu. Oczekiwania analityków nie są jednorodne. Na 27 ankietowanych, 13 oczekuje podwyżki na najbliższym posiedzeniu, 13 na kwietniowym, a jeden dopiero w czerwcu. Widać zatem, że rynek podzielony jest idealnie na pół, a środowa decyzja zapewne wprowadzi spore zamieszanie w na rynku.

Łukasz Wosch
DM TMS Brokers S.A.

d4buniu

Podziel się opinią

Share
d4buniu
d4buniu