Trwa ładowanie...
d40emz8

Korektę czas zacząć?

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy serię wzrostów po których indeksy wróciły do poziomów sprzed ogłoszenia tzw reformy OFE. Już w piątek strona popytowa nie wyrażała chęci dalszego pchania indeksów w górę.
Share
Korektę czas zacząć?
Źródło: Thinkstockphotos
d40emz8

Poniedziałkowe otwarcie wypadło wręcz wyśmienicie, w reakcji na informacje zza oceanu o rezygnacji o ubieganie się fotela szefa FED przez Lawrenca Summersa postrzeganego przez rynki jako zwolennika jastrzębiej polityki, główne indeksy polskiej giełdy zanotowały 1,5% wzrost. Niestety równie szybko sporą część z tego oddały. Faza południowa przyniosła jedynie konsolidacje, której po godzinie 14 wybiliśmy się dołem przechodząc poniżej poziomów odniesienia. Nie pomogły ani utrzymujące się od rana wzrosty na rynkach europejskich, ani pozytywne otwarcie rynku amerykańskiego, ani nawet umacniająca się złotówka. W rezultacie tej jednokierunkowej sesji i przy marnych obrotach główne indeksy WIG i WIG20 zamknęły się poniżej piątkowych poziomów równo po -0,87% . Obrót wyniósł nieco ponad 750 mln zł, a największą aktywnością wykazały się KGHM i PKO.

W gronie największych spółek pozytywnie należy ocenić notowania spółek finansowych PEKAO (+0,53%), PKO BP (+0,40%), którego akcje były dziś notowane ostatni dzień z prawem do dywidendy wysokości 1,80 zł. Przyzwoicie na tle innych wypadły też spółki paliwowe Lotos (-0,33%) i PKN Orlen (-0,23%), który poinformował o podpisaniu umowy zakupu kanadyjskiej spółki TriOil zajmującej się poszukiwaniem i wydobyciem gazu i ropy naftowej. Na przeciwnym biegunie w tym segmencie znalazły się Synthos (-4,21%), Bank Handlowy (-3,23%), BZWBK (-3,20%), GTC (-3,05%), BRE (-2,87%), Bogdanka (-2,00%), najpewniej po raporcie jednego z brokerów, który zakłada ciężki rok 2014 dla branży węgla energetycznego

Indeksy mniejszych i średnich spółek rynku sWIG80 zamknął się 0,04% a mWIG40 -1,52%. Na szerokim rynku skalą zmian mógł zachwycić akcje Foty (+39,67%) New Word Resources (+12,66%), Pekaesu (+13,75%), Hutmenu (15,47%), Herkulesa (+14,00%) i Cognora (+7,63%). W przeciwnym kierunku poruszały się Decora (-6,57%), Genin Noble (-6,25%), Netia (-5,74%), Kopex (-5,65%).

d40emz8

Po ubiegłotygodniowej kontrofensywie popytu już w piątek zauważyć można było brak chęci do dalszego wzrostu , a początek tygodnia przyniósł nam potwierdzenie tego. Kształt dzisiejszej świecy dziennej i jej długość nie napawa optymizmem, a raczej skłania do postawienia tezy o rozpoczęciu korekty ostatnich dynamicznych wzrostów. Korekta ta pewnie nie będzie wielce dotkliwa i głęboka biorąc pod uwagę skalę ostatnich wzrostów i obroty im towarzyszące. Gołym okiem można zauważyć, że zamieszanie wokół otwartych funduszy emerytalnych nie zrobiło rynkowi wielkiej krzywdy i póki zmiany te nie wejdą w życie, a do OFE nadal będą napływać środki może to nie mieć kluczowego znaczenia. Ważniejsze dla naszego parkietu mogą być nastroje globalne i tak do obrazu rynków w najbliższym czasie wiele wniesie zapewne środowe wystąpienie prezesa FED i wypowiedzi w sprawie ograniczenia programu QE3.

Jacek Siera

makler DM BZ WBK S.A.

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d40emz8

Podziel się opinią

Share
d40emz8
d40emz8